O programach „Senior +” i „Posiłek w szkole i w domu” w „Tematach dnia”
2019-02-12

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik był gościem programu „Tematy dnia” w TVP3 Kraków. Tematem rozmowy były rządowe programy „Senior +” oraz „Posiłek w szkole i w domu”.

Program „Senior +” cieszy się coraz większą popularnością.

- Zainteresowanie tym programem ze strony samorządów, ale przede wszystkim ze strony samych seniorów jest ogromne i pokazuje, jak trafną decyzją było uruchomienie tego właśnie programu – podkreślił wojewoda.

W całej Polsce w tym roku dzięki dofinansowaniu z rządowego programu „Senior+” może powstać blisko 250 nowych domów i klubów dla seniora.

- To jest też fenomen tego programu, że powstają takowe miejsca w małych gminach, tych środowiskach, które czują się trochę wykluczone, bo zawsze w dużej aglomeracji łatwiej znaleźć takie miejsca niż w małych, peryferyjnych miejscowościach – dodał Piotr Ćwik.

Rozmowa dotyczyła również Wieloletniego Rządowego Programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023. Z budżetu państwa zostanie na niego przeznaczone 2,75 mld zł, z czego skorzysta 2478 gmin i prawie 1,2 mln osób. Zapewni on pomoc osobom starszym, niepełnosprawnym, o niskich dochodach oraz dzieciom i uczniom, którzy wychowują się w rodzinach w trudnej sytuacji. Program pozwoli zagwarantować młodzieży w wieku szkolnym gorący posiłek przygotowany w stołówce szkolnej.

- Obszar, który został zupełnie zostawiony w pewnym momencie i istnienie stołówek postawiono pod znakiem zapytania... Potem zaczęły się likwidacje tych stołówek, odchodzenie od tego modelu dożywiania dzieci w szkole. W to miejsce często niestety weszły fast foody i ta niezdrowa żywność, która na dzisiaj jeszcze niestety w wielu miejscach jest i to jest ten moment refleksji i dobrego podejścia ze strony rządu – wsparcia znowu samorządów w tym, aby tworzyć takowe miejsca, gdzie dzieci będą mogły zjeść w dobrych warunkach, ale zjeść też zdrowy posiłek – mówił wojewoda.

Zachęcamy do obejrzenia całego programu.tematy_dnia_1
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj