Rozmowy z wojewodą małopolskim – czyli cykliczne spotkania w Radiu Kraków
2019-01-31
O zakończonej akcji „Rodacy – Bohaterom”, spotkaniu z samorządowcami z województwa małopolskiego, pracy policji w minionym roku oraz stacjach ładowania dla samochodów elektrycznych, które mogą powstać na terenie naszego województwa - rozmawiał wojewoda małopolski Piotr Ćwik z redaktorem Jackiem Bańką w Radiu Kraków.

Zakończyła się zbiórka produktów spożywczych oraz chemii niezbędnej w gospodarstwie domowym. Produkty te zbierane były w ramach akcji „Rodacy – Bohaterom”, której organizatorem jest Stowarzyszenie Odra – Niemen. Na terenie naszego województwa akcję koordynował małopolski oddział Stowarzyszenia oraz Fundacja Ignatianum. W samym Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie udało się zebrać ponad 300 kg darów.

- Wymiar materialny jest ważny, na to rodacy czekają, ale według organizacji Odra – Niemen, inicjatora akcji i wolontariuszy, oni czekają też na gest życzliwości, pamięci o nich. Zebranych zostało dużo rzeczy, które zasilą przede wszystkim uboższych rodaków, często żołnierzy AK, którzy zapisali piękne karty walcząc o wolność naszej Ojczyzny, ale nie do przecenienia jest ten wymiar pamięci. Na ten kontakt bardzo czekają nasi rodacy, spotkania z wolontariuszami są zawsze bardzo emocjonalne i warto zwrócić uwagę na ten aspekt więzi, który między naszymi rodakami, a tymi, którzy angażują się w tę akcję, wytwarza. Dodatkowo jest też element edukacyjny, bo w akcje włączają się także najmłodsi. Uczniowie małopolskich szkół przygotowali kartki z życzeniami noworocznymi. Wolontariusze w najbliższym czasie pojadą min. na Litwę, Ukrainę, Białoruś, Mołdawię. Mówimy o dużym zainteresowaniu, że udało się przygotować ok. 800 paczek przygotowanych tylko w Krakowie, ale też o wymiarze więzi – mówił wojewoda Piotr Ćwik.

Drugim ważnym tematem poruszanym w trakcie rozmowy było pierwsze w tym roku spotkanie z przedstawicielami małopolskich samorządów. Spotkania te wrosły już w tradycję działań Wojewody. Wielu samorządowców debiutuje w roli wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i starostów. Dlatego z myślą przede wszystkim o nich w programie spotkania znalazły się prezentacje dotyczące źródeł, z których jednostki samorządu terytorialnego mogą pozyskiwać wsparcie dotyczące rozwoju infrastruktury lokalnej czy polityki społecznej.

- Omówiliśmy najważniejsze programy rządowe, ze zwróceniem uwagi na nowy program dróg samorządowych – jest duże zainteresowanie samorządowców pozyskaniem środków na jego realizację. To możliwość dofinansowania aż do 80%, które można rozliczyć w cyklu trzyletnim. Mam też świadomość, że część samorządowców to nowe osoby, dlatego podczas spotkania poruszyłem sprawę nadzoru prawnego jaki sprawuje wojewoda nad samorządami. W spotkaniu wzięli udział też przedstawiciele PFRONu, którzy mówili jak mogą realizować wspólnie z samorządami pomoc dla osób niepełnosprawnych, byli tez przedstawiciele TAURONu, którzy mówili o projekcie elektromobilności w kontekście zainteresowania tym programem samorządów. Dobre spotkanie z dobrymi wnioskami, także z wieloma rozmowami, które toczyły się w przerwie – mówił wojewoda małopolski.

Poruszano także kwestię dotyczące podsumowania pracy policji w ubiegłym roku. - Współpracę z Policją oceniam dobrze i uważam, że nasz garnizon małopolski sprawdził się wielokrotnie w działaniach. Zarówno w dużych imprezach, jak choćby ŚDM, czy UNESCO, COP 24, który wprawdzie odbywał się w Katowicach, ale wiele grup nocowało na terenie naszego miasta – podsumował wojewoda Piotr Ćwik.


Zachęcamy do wysłuchania całej audycji: http://www.radiokrakow.pl/audycje/rozmowy-z-wojewoda-malopolskim/audycja-z-31012019-r-86245/
Radio Kraków nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj