Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa
2019-01-25
Z badań społecznych wynika, że co czwarty Polak myśli, że czad można rozpoznać po zapachu lub po dymie. Jedna czwarta Polaków twierdzi, że aby uchronić się przed pożarem, wystarczy być uważnym. Tylko 6 procent wie, że trzeba mieć sprawne instalacje elektryczne, grzewcze i gazowe.

Tymczasem wychłodzenia i zatrucia czadem są jednymi z najczęstszych przyczyn zgonów zimą… Tylko ubiegłej doby zatruciu czadem uległy w naszym województwie 2 osoby. Od początku września 2018 r. było 126 takich przypadków. Są też dwie ofiary śmiertelne czadu.

Należy pamiętać, że czad to bezwonny, niezauważalny gaz. Wystarczy jednak zamontować czujkę tlenku węgla oraz dymu, by zabezpieczyć się przed tym „cichym zabójcą”.

Domowe czujki dymu to niskobudżetowa inwestycja w duże bezpieczeństwo. Koszt ich zakupu to około kilkadziesiąt złotych. Urządzenia te wprawdzie nie zapobiegają powstaniu pożaru, ale skutecznie mogą o nim zaalarmować. W wielu przypadkach umożliwia to szybkie opuszczenie miejsca pożaru oraz ugaszenie ognia w zarodku.

Pamiętajmy również o prawidłowej wentylacji pomieszczeń. Przewody wentylacyjne nie mogą być zatykane ani zaklejane pod żadnym pozorem. W przypadku braku wystarczającej ilości powietrza dochodzi do niecałkowitego spalania gazu i wytworzenia się tlenku węgla. Niedrożność przewodów kominowych to częsty powód zatruć czadem. W razie wątpliwości można zwracać się do odpowiednich służb z prośbą o wsparcie i potrzebne informacje.

Niepokojącymi objawami, które świadczą o obecności i ulatnianiu się czadu, mogą być: nudności, senność, bóle głowy.

Dbajmy zatem o to by, miejsce, w którym przebywamy wraz z bliskimi nam osobami było także miejscem bezpiecznym! Domowe czujki dymu to prosty sposób, aby ustrzec się przed zatruciem czadem.

W aplikacji Regionalny System Ostrzegania (RSO) znajdują się informacje na temat kampanii Państwowej Straży Pożarnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” oraz innych akcji edukacyjnych.

Źródło informacji i grafik:
https://www.gov.pl/web/mswia/zadbajmy-o-bezpieczenstwo-podczas-sezonu-grzewczego

https://www.straz.gov.pl/porady/Czujka_na_strazy_Twojego_bezpieczenstwa_
Czad_2Czujka_czadu
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj