Świątecznie w Radiu Kraków
2018-12-20
Święta Bożego Narodzenia, Betlejemskie Światło Pokoju, Małopolskie Spotkanie Opłatkowe oraz sytuacja polskich rodzin – to główne tematy kolejnej czwartkowej rozmowy prezesa Radia Kraków Przemysława Bolechowskiego z wojewodą małopolskim Piotrem Ćwikiem.

Betlejemskie Światło Pokoju – w tym roku niosące hasło: „Światło, które łączy” – dotarło również do Małopolski. Podczas Małopolskiego Spotkania Opłatkowego, które odbyło się w Teatrze Słowackiego, harcerze przekazali je wojewodzie Piotrowi Ćwikowi oraz marszałkowi Witoldowi Kozłowskiemu.

- Do Małopolski, do Krakowa, to światło trafiło również w ostatnią niedzielę, ale i w poniedziałek, podczas tradycyjnego Małopolskiego Opłatka. (…) o światło, które ma nam przypominać o światłości, która wyszła z Betlejem. Przypominanie w każde Święta, że Jezus urodził się w Betlejem, to powrót do tego wydarzenia, ale to jest możliwe, kiedy odszukamy w sobie to światło – mówił Piotr Ćwik.

Wojewoda zwrócił też uwagę na znaczenie wigilijnej symboliki w polskiej tradycji:

- Przywołam taką scenę związaną z obrazem Jacka Malczewskiego „Wigilia na Syberii”. Ten obraz znajduje się w zasobach Muzeum Narodowego w Krakowie, przedstawia zesłańców siedzących przy stole przykrytym obrusem, spod którego wystaje siano. Pusty stół, puste talerze, pajda chleba i w tle buzujący samowar. I po twarzach tych siedzących widać, że są zamyśleni, nieobecni duchem, każdy na swój sposób przeżywa tę pustkę, która towarzyszy Wigilii na wygnaniu. Ale jest tam jedna postać, która zaciekawia: mężczyzny, który siedzi przy stole, trzyma kopertę, z której pewnie wyjął list, który otrzymał od swojej rodziny, i wysypuje na dłoń okruchy białego opłatka. To jest bardzo mocny symbol – tych okruchów, które mieli zesłańcy w jakże trudnych warunkach, w których przychodziło im przeżywać i Wigilię, i czas Świąt Bożego Narodzenia w oderwaniu od rodzin. Pewnie dzięki też takim postawom przetrwała nasza wiara i przetrwała nasza tradycja. To bardzo mocny wątek osadzony w stuleciu odzyskania naszej niepodległości, które świętujemy przez cały ten rok. Przywołałem tę scenę, bo w tym obrazie jest taki jeden wymiar dla mnie osobiście, który jest wymiarem zjednoczenia – tym zjednoczeniem jest stół. Wszyscy ci mężczyźni, choć wydają się nieobecni duchem, są razem, czyli siedzą przy stole. I do tej obecności wszystkich obywateli naszego województwa zapraszałem na tym naszym Opłatku wojewódzkim, życząc, żeby w 2019 roku byli taką wspólnotą małopolską, która potrafi usiąść przy stole, rozmawiać o rzeczach ważnych, podejmować ważne decyzje, a jeśli się spierać – to mądrze i rozsądnie. Bo do tej obecności przy stole wszyscy jesteśmy zaproszeni – wszyscy, którzy kochają Polskę, wszyscy, którzy chcą budować jej przyszłość, mają tam swoje miejsce.

Rozmawiano też o kompleksowych działaniach rządu, dzięki którym znacznie poprawiła się sytuacja polskich rodzin, co szczególnie jest odczuwalne w okresie okołoświątecznym. Dzięki świadczeniu „500+” wiele rodzin może odetchnąć z ulgą, planując świąteczne wydatki. Rośnie poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego, rodziny w Polsce czują się bezpiecznie.

- Na pewno inna atmosfera i inne siły wstąpiły w polskie rodziny po tych działaniach, podejmowanych przez programy rządowe, nikt nie jest w stanie temu zaprzeczyć, takie są fakty. To pierwsze od 89 roku kompleksowe działania rządu, które mają poprawić sytuację polskich rodzin i też bardzo optymistyczne, że tak jest. (…) Polska jest właśnie takim krajem spokojnym i bezpiecznym. Bardzo duża część naszych rodaków - ok. 90% - deklaruje, że czuje się w Polsce bezpiecznie i tak po prostu tu jest – podsumował wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Na koniec wojewoda przekazał słuchaczom Radia Kraków życzenia świąteczne:

- Bardzo rodzinnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia wszystkim Państwu życzę, które będą przeżyte też w zdrowiu i w poczuciu bezpieczeństwa i spokoju, ale życzę też nowego 2019 roku, który będzie rokiem jedności. Tej jedności bardzo nam potrzeba, ciągle to przypominam, że powinniśmy dużo mówić o tym, co nas łączy. Były takie okazje w roku 2018, żeby o tym mówić. Mówmy i szukajmy tych rzeczy, które nas łączą i tego Państwu życzę, abyśmy budowali tę wspólnotę, począwszy od wymiaru rodzinnego, poprzez kolejne szczeble, w których jesteśmy, miejsca pracy zawodowej, miejsca działalności społecznej, samorządy. Budujmy jedność dla Małopolski, aby Małopolska mogła się lepiej rozwijać. Wszystkiego dobrego dla Państwa!

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.
20181227 Radio Kraków nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj