O tragedii w czeskiej Karwinie i rządowych programach społecznych w porannej rozmowie w Radiu Kraków
2018-12-20
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik był gościem redaktora Jacka Bańki w Radiu Kraków. Rozmowa rozpoczęła się od komentarza dotyczącego tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce wczoraj po południu w Czechach. Rozmawiano także o programach „Rodzina 500+”, „Maluch+” oraz „Senior+”.

20 grudnia w czeskiej kopalni znajdującej się w miejscowości Karwina doszło do katastrofy górniczej. Praca została przerwana i rozpoczęto akcję ratowniczą. W czasie wybuchu metanu, co było przyczyną tragicznych wydarzeń, pod ziemią pracowało 23 górników, w tym 22 Polaków. Niestety docierają do nas informacje o śmiertelnych ofiarach i bardzo trudnych warunkach akcji ratowniczej.

- Będą działania osłonowe, wsparcie w wymiarze finansowym. Do tego wsparcie psychologiczne, opieka. Nie zostawimy tych rodzin samych. Będzie wsparcie długofalowe. Tak działamy przy wypadkach górniczych. One są też w naszych kopalniach – zapewniał w Radiu wojewoda małopolski.

Piotr Ćwik mówił także o doskonałym przygotowaniu polskich ratowników, którzy uczestniczą w akcji ratunkowej. Wojewoda podkreślał ich doświadczenie oraz upór w ratowaniu ofiar wypadku – często nawet wbrew nadziei.

Drugim obszernym tematem rozmowy była kwestia realizacji rządowych programów społecznych na terenie Małopolski. Ogromnym wyzwaniem dla Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie było przejęcie z początkiem mijającego roku od ROPS-u w Krakowie zadania koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w obszarze świadczeń rodzinnych i wychowawczych. Dotyczy ono sytuacji, gdy jedno z rodziców przebywa w kraju Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii, Liechtensteinie czy Szwajcarii, a drugie pozostaje w Polsce. Wówczas należy ustalić, który kraj jest właściwy do wypłacenia świadczeń. Przejęliśmy to zadanie razem z ogromnymi zaległościami.

- Małopolska przejęła najwięcej – 69 tysięcy spraw. Do tego są wpływające bieżące wnioski. W tym roku było ich ponad 37 tysięcy. Wychodzimy z zaległości. Na dzisiaj z tych 69 tysięcy zaległych spraw związanych z „500+” i świadczeń rodzinnych, rozpatrzyliśmy 29 tysięcy – mówił wojewoda.

Wojewoda zachęcał także za pośrednictwem Radia do włączenia się w program „Maluch+”. Zgłoszenia do rządowego programu tworzenia miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech można składać jeszcze przez tydzień, tj. do 28 grudnia.

- Skąd bierze się potrzeba tworzenia miejsc żłobkowych? Stąd, gdy rodzice chcą być aktywni zawodowo. Dzieci powinny być zaopiekowane. Na terenie Małopolski samorządowcy mają to rozeznane. Jeśli zgłoszą potrzebę tworzenia miejsc żłobkowych, będzie wsparcie. Program się rozwija. Początek 2019 roku będzie miernikiem. Zobaczymy zainteresowanie – mówił Piotr Ćwik.

Małopolska dobrze wykorzystuje rządowe wsparcie finansowe w innym aspekcie społecznym. Chodzi o inicjatywy skierowane do osób po 60. roku życia.

- Będąc w Małopolsce, widzę, jak duże jest zainteresowanie seniorów, żeby w takich klubach seniora przebywać razem. Są przykłady takich miejsc. Byłem w Olkuszu w domu seniora prowadzonym przez Caritas. Zainteresowanie jest tak duże, że władze lokalne chcą w Olkuszu kolejnego domu seniora. Ludzie chcą się spotykać i razem coś robić – podsumował wojewoda Piotr Ćwik.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.
20181207 Radio Kraków nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj