O Polsce widzianej z perspektywy Małopolski
2018-12-06
M.in. o trzech latach pracy rządu oraz o szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach rozmawiał Piotr Ćwik w ramach cyklicznych audycji „Rozmowy z wojewodą małopolskim” w Radiu Kraków.

W ostatnim czasie poszczególne ministerstwa zaprezentowały podsumowania swojej pracy. Wojewoda oceniał, jak z punktu widzenia naszego województwa praca rządu przekłada się na życie Małopolan.

- Można dziś powiedzieć, że zrealizowaliśmy 90% tych obietnic, począwszy od bardzo intensywnych działań w zakresie programów społecznych – tu oczywiście sztandarowy jest program „500+” - ale zahaczających też o gospodarkę (…). Mamy też programy społeczne skierowane do najmłodszych – program „Maluch”, programy żłobkowe, mamy programy skierowane do seniorów – powstają domy i kluby seniora i w wielu miejscach na terenie województwa małopolskiego cieszą się dużym powodzeniem i zainteresowaniem ze strony tych, którzy już zakończyli aktywność zawodową i chcą się spotykać, być razem, tworzyć wspólnotę – mówił wojewoda.

Wśród priorytetów rządowych są też inwestycje w infrastrukturę.
- Inwestycje drogowe i kolejowe to jest to co wyróżnia nasze województwo. My ciągle odrabiamy zaległości, jeśli chodzi o realizacje tego głównego rusztu drogowego – dróg krajowych. Mam tu na myśli rozbudowę zakopianki, drogę S7 w kierunku Warszawy, ale też np. drogę 94, jeśli chodzi o aglomeracje krakowską w kierunku Olkusza, no i inwestycje kolejowe w ramach Krajowego Programu Kolejowego – to też potężne zadanie – przypomniał Piotr Ćwik.

W ostatnich dniach oczy świata zwrócone są na Katowice, gdzie trwa 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu. Małopolska to region, który coraz aktywniej podejmuje walkę ze smogiem.
- W województwie małopolskim realizujemy program prepilotażu, jeśli chodzi o termomodernizację budynków. To jest program, który został zaproponowany przez pana premiera Mateusza Morawickiego, a jest realizowany przez pana ministra Piotra Woźnego. Bardzo konkretne i mocne działanie, które ma pokazać, że staramy się uporać ze zjawiskiem smogu – mówił wojewoda małopolski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
20181207 Radio Kraków nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj