Małopolska pamięta o Legionistach
2018-12-06
5 grudnia 1867 w Zułowie pod Wilnem na świat przyszedł „Ziuk” syn Józefa Wincentego Piotra i Marii z Billewiczów. Chłopcu nadano imiona Józef Klemens. Tak rozpoczęła się historia twórcy Legionów Polskich, Polskiej Organizacji Wojskowej, naczelnika państwa, pierwszego marszałka Polski – Józefa Piłsudskiego. Patrząc z perspektywy czasu, można powiedzieć, że właśnie tamtego grudniowego dnia rozpoczęła się polska droga do niepodległości, której finał przyniósł rok 1918.

Wczoraj w krypcie Katedry Wawelskiej, w miejscu spoczynku marszałka Józefa Piłsudskiego, uczczono 151. rocznicę jego urodzin. Przy tej okazji chcielibyśmy przypomnieć o – zainicjowanej niedawno przez wojewodę małopolskiego Piotra Ćwika – akcji „Małopolska pamięta o Legionistach”.

100 lat Niepodległej

W jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w sposób szczególny zwracamy uwagę ku osobom, dzięki którym nasz kraj powrócił na mapy Europy i świata. Jednym z najważniejszych bohaterów walczących o niepodległość Rzeczypospolitej był Józef Piłsudski. Dowodził on I Brygadą Legionów Polskich, a za sprawą niezłomnej postawy i autorytetu – stał się ideowym przywódcą Legionistów. W Legionach, na które składały się trzy brygady, w szczytowym okresie rozwoju służyło ponad 16 tysięcy żołnierzy.

„Małopolska pamięta o Legionistach”

30 października, podczas spotkania z opiekunami oraz młodzieżą z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „Strzelec” OSW w Tymbarku, wojewoda Piotr Ćwik zainicjował akcję „Małopolska pamięta o Legionistach”.

(Więcej o spotkaniu w Tymbarku – tutaj)

- Chciałbym, aby Małopolanie pamiętali o grobach Legionistów i cmentarzach wojennych tak, jak tymbarscy „Strzelcy”. Jeden ze spoczywających na tymbarskim cmentarzu Legionistów wyruszył w 1914 roku z grupą „Strzelców” do krakowskich Oleandrów... Nieopodal Tymbarku mieści się Stróża, gdzie w 1913 r. powstała pierwsza na ziemiach polskich Oficerska Szkoła Strzelecka – zaplecze kadrowe dla przyszłych Legionów Polskich... Nie jest zatem przesadą mówić, że to w Małopolsce zaczęła się nasza droga do Niepodległości. Niech to więc będzie nasz wspólny cel: nie tylko ocalić Legionistów od zapomnienia, ale także utrwalić pamięć o ich dziejach, o ideach, którymi się kierowali, o wielkiej i niepodległej Polsce, o którą zdecydowali się walczyć – mówił wojewoda Piotr Ćwik.

Nie tylko cmentarze wojenne

Na terenie naszego województwa znajduje się wiele mogił noszących pamięć o poległych Legionistach. Znacząca część miejsc pochówków jest znana. Brakuje jednak informacji o Legionistach, którzy zostali pochowani poza cmentarzami wojennymi lub doczekali zakończenia wojny i zmarli jakiś czas później.

- Chcemy zgromadzić informacje o znajdujących się w Małopolsce miejscach spoczynku żołnierzy Legionów Polskich. Częściowo już taką bazę mamy opracowaną, ale dotyczy ona grobów i cmentarzy wojennych, a chcielibyśmy rozszerzyć ją o informacje o miejscach pochówku Legionistów na cmentarzach parafialnych czy komunalnych. Wszystkich, którzy wiedzą, gdzie takie groby Legionistów się w Małopolsce znajdują, prosimy o przesłanie informacji na adres pamietamyolegionistach@muw.pl . Dane o tych grobach i ich stanie będziemy zbierać do 1 listopada 2019 roku i w zależności od zgromadzonego materiału – podejmować dalsze kroki, aby w należyty sposób upamiętnić tych, którzy otwierali drzwi Niepodległości – wyjaśnia wojewoda Piotr Ćwik.

Niech staną do apelu!

Jakże wymowny stał się 11 listopada tego roku apel pamięci, który usłyszeliśmy na placu Matejki w Krakowie:

„Ciebie wzywam marszałku Józefie Piłsudski, który w dniu 11 listopada 1918 roku stanąłeś na czele odrodzonego Wojska Polskiego, Waleczny Wodzu, który prowadziłeś żołnierzy polskich do zwycięstwa. Przywódco, który powiodłeś rodaków do niepodległości. Wołam współtwórców niepodległego państwa polskiego: Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego oraz generałów: Józefa Hallera i Józefa Dowbor-Muśnickiego. STAŃCIE DO APELU! CHWAŁA BOHATEROM!”

Za słowami apelu pamięci chcemy przywołać także żołnierzy Józefa Piłsudskiego. Niech ponownie zostaną zawołani z imienia i nazwiska. Niech miejsca ich spoczynku staną się miejscami odwiedzanymi i traktowanymi z należytym szacunkiem. Dlatego apelujemy do wszystkich Małopolan o przyłączenie się do akcji „Małopolska pamięta o Legionistach”.
Legioniści - bannerek - notatka na fb — mała
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj