O rozwoju lotniska w Balicach i kampanii „Zostań Żołnierzem RP”
2018-11-29
Zatwierdzenie Planu Generalnego dla lotniska w Balicach i kampania Ministerstwa Obrony Narodowej „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej” - to główne tematy kolejnej czwartkowej rozmowy Radia Kraków z wojewodą małopolskim Piotrem Ćwikiem.

- Wartość inwestycji planowanych przez port lotniczy, według planu podpisanego w poniedziałek przez ministra infrastruktury, to około miliarda złotych. To pierwszy plan generalny na rozwój lotnisk podpisany w Polsce. Nasze lotnisko jest największym portem regionalnym. Już ponad 6 milionów pasażerów rocznie korzysta z tego lotniska. (…) To nie tylko budowa nowego pasa startowego, bo obecny już niedługo będzie wymagał remontu, ale to też rozwój struktury okołolotniskowej, na której skorzystają też mieszkańcy. To przebudowa drogi 774 obsługującej część towarową lotniska. (…) Lotnisko to okno na świat. W Małopolsce odrabiamy zaległości, jeśli chodzi o infrastrukturę drogową, kolejową, ale również należy postawić na rozwój transportu lotniczego. (…) Realizacja tego planu generalnego to wygospodarowanie około 10 tysięcy miejsc pracy – mówił wojewoda.

Rozmawiano również o – cieszącej się dużym zainteresowaniem i jeszcze trwającej – kampanii „Zostań Żołnierzem RP”.

-Także w Balicach powstał punkt promujący służbę wojskową i zachęcający do wstąpienia do wojska. Byłem tam i przysłuchiwałem się kandydatom. Zainteresowanie jest, popieram tę ideę i stąd moja tam obecność. Dużo o tym mówię, będąc w mediach, z szacunku do polskiego żołnierza i polskiego munduru, który bliski jest sercu każdego Polaka. Z wyliczeń MON wynika, że w tej chwili jest już ok. 3 tysięcy wniosków o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej. (…) Armia to propozycja bycia żołnierzem, ale też nauki i rozwoju w wyższych szkołach podoficerskich i oficerskich, intratnej pracy – przypomniał Piotr Ćwik.

Na koniec rozmowy podkreślono, jak ważne są dla obronności naszego kraju Wojska Obrony Terytorialnej:

- WOT to służba, która sprawdza się w wielu krajach nie tylko Europy, ale też w Stanach Zjednoczonych. Są pomocą nie w momentach zagrożenia militarnego, ale trudnych zdarzeń, chociażby pogodowych. Tam Gwardia Narodowa jest zawsze w pierwszej linii, bo to są ludzie stamtąd, którzy mieszkają na miejscu, znają teren, którzy mogą szybko zgłosić się na wezwanie i podjąć działania, by zażegnać sytuację kryzysową. Tak jest też rozumiana służba WOT – zawsze na miejscu, zawsze blisko, zawsze gotowi do niesienia pomocy. (…) Wojska terytorialne to uzupełnienie ogniwa bezpieczeństwa przez armię zawodową, ze strony osób, które pełnią na co dzień swoje obowiązki zawodowe, mają pracę, rodzinę, ale jednocześnie są zainteresowane by wstąpić do WOT. To ważny element w całym systemie obrony cywilnej kraju – podkreślił wojewoda.
20181015 Radio Kraków noweCYTAT - RADIO KRAKÓW - WOT
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj