„Legionowe Termopile” – 104. rocznica bitwy pod Krzywopłotami
2018-11-18
Jesienią 1914 roku doszło do starcia oddziałów Austro-Węgier i Legionów Józefa Piłsudskiego z armią rosyjską w bitwie pod Krzywopłotami. W krwawej walce zginęło 46 legionistów, a ponad 130 zostało rannych lub dostało się do niewoli. Poległych pochowano w pobliskiej wsi Bydlin. To właśnie im mieszkańcy oraz zaproszeni goście – w 104. rocznicę wydarzenia – oddali hołd.

Uroczystości otworzyła rekonstrukcja historycznej wizyty marszałka Józefa Piłsudskiego w Bydlinie. Był też apel poległych, salwa honorowa oraz uroczysta defilada wojskowa.

- Krzywopłoty – „legionowe Termopile”… Ci, którzy w tej bitwie polegli, zostawili nam przesłanie. Swój sen o Polsce, który się ziścił, choć Oni już tego nie doczekali. Swoją – silniejszą niż śmierć – wiarę w to, że Polska „albo będzie wielka, albo nie będzie jej wcale” – powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik w trakcie uroczystości.

W Szkole Podstawowej w Bydlinie odsłonięto obelisk upamiętniający 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Został także posadzony Dąb Niepodległości, który pobłogosławił papież Franciszek.

Patronat nad uroczystościami objęli prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego materiału z wydarzenia w TVP3 Kraków
Krzywoploty4Krzywoploty2Krzywoploty3KrzywoplotyKrzywoploty6Krzywoploty5Krzywoploty7Krzywoploty8
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj