Strażnicy pamięci zaklęci w drzewach
2018-11-15
W wyjątkowym otoczeniu drzew, które stały się pomnikami pamięci, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Krzęcinie odbyły się uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Dwa dęby, które posadzono siedem lat temu, to pomniki upamiętniające generała Stanisława Hallera oraz kapitana Feliksa Grabskiego – polskich oficerów, którzy zginęli z rąk NKWD w 1940 r. Uroczyście zasadzona pomiędzy nimi dwa lata temu sosna syberyjska to także pomnik pamięci. W ten symboliczny sposób oddany został hołd Sybirakom – ofiarom stalinowskiego reżimu.

- Drzewo – pomnik „stawiany” w hołdzie i ku pamięci – przypomina nam o świadkach kluczowych dla naszej historii wydarzeń. To lasy widziały heroizm walki w obronie Ojczyzny… To pod drzewem padały słowa modlitwy – często tej ostatniej… To w cieniu konarów szeptano o tęsknocie za wolnością, domem rodzinnym... Dzisiaj krzęcińskie drzewa stały się świadkami hołdu złożonego tym wszystkim, dzięki którym żyjemy w kraju wolnym i niepodległym, a także tym, którzy ponieśli straszliwą cenę wojny i zesłania na Syberię – zwrócił się do zgromadzonych na uroczystości wojewoda Piotr Ćwik.

Dyrektor, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krzęcinie wraz ze zgromadzonymi gośćmi oraz przedstawicielami Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Krzęcińskiej, a także zuchami i harcerzami z 2. Szczepu Harcerskiego MEMORIA wspólnie odśpiewali hymn narodowy. Przy Dębach i Sośnie Pamięci odbył się także apel poległych. Wspólnie pomodlono się w intencji Ojczyzny, a następnie złożono okolicznościowe wiązanki.
20181115 Krzęcin120181115 Krzęcin220181115 Krzęcin320181115 Krzęcin420181115 Krzęcin5
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj