„Grób Twój w odległej gdzieś krainie... Artysta na polu chwały''
2018-11-09
Byli wcielani do armii, ginęli w czasie walk, trafiali do Oddziałów Grobów Wojennych – Kriegsgräbeabteilungen porządkujących pola bitew i wznoszących cmentarze wojenne lub działali na tyłach frontu dla ośrodka propagandy wojennej Kriegspressequuartier w Wiedniu – artyści żołnierze. To o ich losach w czasie działań wojennych opowiada wystawa w Galerii Dworu Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach pt. „Grób Twój w odległej gdzieś krainie... Artysta na polu chwały''.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonano z udziałem znakomitych gości, wśród których znaleźli się m.in. konsul generalna Republiki Węgier w Krakowie dr hab. Adrienne Körmendy, honorowy konsul Republiki Austrii w Krakowie Andrzej Tombiński, wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów – Zdzisław Tohl.

- Serdecznie gratuluję pomysłu oraz jego realizacji. W Małopolsce miejsc związanych z I wojną światową jest bardzo dużo. Dzisiaj, za sprawą wystawy, w sposób szczególny powracamy myślami do wydarzeń sprzed stu lat i do – jakże trudnych i złożonych – losów artystów żołnierzy. Tak liczne w Małopolsce cmentarze wojenne to niejednokrotnie dzieła sztuki, których piękny i niepowtarzalny kształt jest efektem pracy tychże artystów – powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Wystawa, którą można obejrzeć do 15 grudnia tego roku, zorganizowana została w ramach „Dni Austrii”, a także promocji Znaku Dziedzictwa Europejskiego. Swoim charakterem wpisuje się także w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Można na niej zobaczyć unikatowe działa sztuki, których powstanie datuje się na lata 1915-1918. Przedstawiają one między innymi skutki ofensywy gorlickiej, zniszczenia wojenne, dokumentują życie okopowe. Duży nacisk położono na twórczość projektantów grobów wojennych w dzisiejszej Małopolsce.

Wystawa „Grób Twój w odległej gdzieś krainie... Artysta na polu chwały” prezentuje także nigdzie dotąd niepublikowane oryginalne projekty, grafiki, medale i inne artefakty.
Gorlice_5GorliceGorlice_1Gorlice_2Gorlice_3Gorlice_4Gorlice_6
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj