Przyjęcie z okazji Narodowego Święta Niepodległości
2018-11-09
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości wojewoda małopolski Piotr Ćwik wydał uroczyste przyjęcie, które odbyło się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, polityki, nauki, kultury, biznesu oraz administracji.

- 11 listopada 1918 roku spełniły się marzenia pokoleń Polek i Polaków, aby móc żyć w niepodległym kraju. Musimy jednak pamiętać, że fundamentem niepodległości jest m.in. pamięć o przeszłości. Rok 2018 to czas, gdy wracamy myślą do wielkich bohaterów, którzy dawali dowody umiłowania Ojczyzny. Wypełniają go piękne wydarzenia. Widać wielki entuzjazm Polaków, którzy chcą pokazać swą radość ze stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Widać, że w sercu Polaków gra Polska, grają słowa hymnu narodowego! Te liczne uroczystości to okazja do tego, byśmy się jednoczyli. Dużo mówimy o tym, jak to ważne. Ale ważne jest też to, by zanieść ten przekaz przyszłym pokoleniom – mówił wojewoda.

Podczas spotkania wojewoda uhonorował przedstawicieli korpusu dyplomatycznego pamiątkowymi Medalami Stulecia Odzyskania Niepodległości.

- Tutaj rodziła się Polska – usłyszałam kiedyś na cmentarzu wojennym w Limanowej. Walka nie toczyła się o zwycięstwo jednego mocarstwa. Walka toczyła się o inną sprawę, o świętą sprawę: o odzyskanie niepodległości przez Polskę… Cmentarze wojenne są dowodem, jak wiele trzeba było zapłacić za wolność. Dziś radujemy się i świętujemy. Świętują także konsulowie, inne narody. Silna Polska to wartość dla Europy. Życzę Polakom z całego serca, aby Polska zawsze była Polską, która przyniesie nam wszystkim nadzieję – mówiła dziekan korpusu dyplomatycznego i konsul generalna Węgier w Krakowie Adrienne Körmendy.

Uroczystość w Sukiennicach uświetnił koncert pieśni i piosenek patriotycznych w wykonaniu zespołu ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Skawinie.
20181109 Przyjęcie w Sukiennicach (1)20181109 Przyjęcie w Sukiennicach (2)20181109 Przyjęcie w Sukiennicach (3)20181109 Przyjęcie w Sukiennicach (4)20181109 Przyjęcie w Sukiennicach (5)20181109 Przyjęcie w Sukiennicach (6)20181109 Przyjęcie w Sukiennicach (7)20181109 Przyjęcie w Sukiennicach (8)
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj