Wawelski wehikuł czasu
2018-11-07
Specjalny wehikuł czasu został wczoraj zamontowany na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie. Powrót do przeszłości nastąpi dokładnie w roku 2118. A wszystko to za sprawą uczniów, którzy wzięli udział w konkursie „Listy do przyszłości”.

Zorganizowane przez Zamek Królewski na Wawelu oraz Tauron Polska Energia S.A. wydarzenie wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wawelska kapsuła czasu, która została dziś uroczyście przygotowana, jest symbolicznym łącznikiem pomiędzy przeszłością a przyszłością.

Zadaniem uczestników wspomnianego konkursu było napisanie listu do kolegi z przyszłości zawierającego opis sposobu, w jaki młodzi ludzie spędzają dziś wolny czas, lub tego, jakie mają marzenia i plany. 279 szkół z województw: małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego, które zdecydowały się wziąć udział w akcji, nadesłało ponad 12 tysięcy listów. Sto z nich trafiło do kapsuły czasu.

Metalowa skrzyneczka, w której znalazły się m.in. wiadomości uczniów, została zakopana 120 cm pod ziemią. Informację o niej zapisano też w archiwach wawelskich wraz z prośbą o jej otwarcie w 2118 roku.

Do kapsuły czasu trafiły także zdjęcia rodzinne laureatów konkursu, gazety oraz monety będące aktualnie w obiegu. Specjalną wiadomość dla przyszłości przekazał wojewoda małopolski Piotr Ćwik. W kapsule znalazł się bowiem również pamiątkowy Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości.

- Sięgając pamięcią wstecz, zawsze powinniśmy też mocno akcentować przyszłość. Mamy dziś niezwykłą możliwość przekazania swoich aspiracji i marzeń tym, którzy jeszcze się nie narodzili. Jestem przekonany, że umieszczone w kapsule przedmioty wywołają niejeden uśmiech na ich twarzach. Młode pokolenie ma swoje wyobrażenia o Polsce przyszłości, co opisało w złożonych w kapsule listach. Do tego przesłania chciałbym dołączyć ten medal, upamiętniający wszystkie uroczystości w ramach stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz postaci Ojców Niepodległości – tych, którzy przyczynili się do tego, że Polska w 1918 roku narodziła się na nowo - powiedział wojewoda małopolski.
kapsuła_czasu_2kapsuła_czasu_4kapsuła_czasukapsuła_czasu_1kapsuła_czasu_5kapsuła_czasu_7kapsuła_czasu_8kapsuła_czasu_6
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj