O dniu Wszystkich Świętych, grobach Legionistów i obchodach stulecia odzyskania niepodległości – rozmowa w Radiu Kraków
2018-11-01
- To dzień zadumy, refleksji, wspominania, ale też trochę i refleksji nad własnym życiem – to taki moment, kiedy sobie uświadamiamy, że przemijamy - mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik w Radiu Kraków o dniu Wszystkich Świętych.

Tematem rozmowy było także ostatnie spotkanie wojewody z młodzieżą z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „Strzelec” OSW w Tymbarku. Wojewoda przypomniał też, że w Małopolsce znajduje się wiele grobów wojennych oraz grobów Legionistów. Z myślą o nich Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie zainicjował akcję „Małopolska pamięta o Legionistach”.

- Nam chodzi o także tych, którzy przeżyli i zmarli dużo później. Im należy się także z naszej strony pamięć i szacunek, bo to byli ci, którzy stanęli w pierwszym szeregu walki o niepodległość w latach 1914-1918. Ten pobyt na cmentarzu to było też takie połączenie międzypokoleniowe, dlatego, że zobaczyłem tych młodych ludzi bardzo przejętych, nastawionych bardzo patriotycznie, którzy są przywiązani do tego, co jest związane z pamięcią o tych, którzy odeszli – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Kolejnym tematem rozmowy był jubileusz stulecia odzyskania niepodległości. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik opowiedział o obchodach, które odbędą się w Krakowie w związku z tą wyjątkową rocznicą.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj