Rycerski Order Świętego Sebastiana dla wojewody małopolskiego
2018-11-02
Piotr Ćwik został dzisiaj odznaczony orderem Portugalskiej Rodziny Królewskiej. Odznaczenie wręczył przebywający z wizytą w Polsce członek portugalskiej rodziny królewskiej Dom Filipe Alberto Folque de Braganca e Bourbon de Mendonca.

-Jestem niezwykle wzruszony i wdzięczny za przyznany mi dzisiaj order. Szczególnie w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości cieszę się, że działania krzewiące patriotyzm i wiedzę o historii naszej Ojczyzny zostały dostrzeżone także na Półwyspie Iberyjskim – powiedział wojewoda małopolski w trakcie uroczystości.

Rycerski Order Świętego Sebastiana przyznawany jest za wkład w rozwój duchowy jedności Europy. Odznaczeni nim służyli między innymi pomocą dla hiszpańskiego stowarzyszenia Asociación Pro Tradición y Cultura Europea (APTCE). Stowarzyszenie to prowadzi działalność edukacyjną i wychowawczą wśród hiszpańskich szkół średnich.

Podróżując śladami Armii Krajowej, każdego roku do Polski przyjeżdża za jego sprawą kilkuset młodych Hiszpanów. Niezwykle ważnym punktem na mapie ich wizyty niezmiennie od lat pozostaje Auschwitz-Birkenau - były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady.

Przebywający z wizytą w Polsce Dom Filipe Alberto Folque de Braganca e Bourbon de Mendonca jest honorowym prezydentem APTCE. Będąc nauczycielem akademickim w Uniwersytecie w Coimbrze, w sposób szczególny popierał zaangażowanie Stowarzyszenia w kontakty z Polską.

Dom Filipe Alberto Folque de Braganca e Bourbon de Mendonca jest także wielkim mistrzem Rycerskiego Orderu Św. Sebastiana, a rodzina królewska, do której należy, zasiadała na portugalskim tronie do 1910 roku.

Za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-portugalskiej współpracy, za promowanie Polski, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, uhonorował Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Dom Filipe Folque de Braganca e Bourbon de Mendonca. Uroczystego wręczenia orderu dokonał wojewoda małopolski Piotr Ćwik.
DSC_3786DSC_3795DSC_3817DSC_3773DSC_3819DSC_3799
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj