Czwartkowe rozmowy z wojewodą w Radiu Kraków
2018-10-25
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik gościł w cotygodniowej audycji w Radiu Kraków. Tym razem główną osią tematyczną czwartkowych rozmów były wybory samorządowe. Wojewoda nawiązał również do 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i zapowiedział akcję „Niepodległa do hymnu!”.

– To bardzo cieszy, bo to najwyższa frekwencja w wyborach samorządowych do tej pory. 54% świadczy o tym, że budzi się świadomość społeczna, że mogę mieć wpływ na te najbliższe mi władze – od wójta i burmistrza przez radę powiatu aż po sejmik wojewódzki, który wybierze marszałka i zarząd – ocenił wojewoda Piotr Ćwik. Dodał, że w strukturach samorządu sejmik województwa ma ogromne znacznie, bo za sprawą podziału unijnych środków dla poszczególnych gmin bezpośrednio wpływa na rozwój całego regionu.

Wojewoda zaapelował o udział w drugiej turze wyborów. Jak przekonywał, „kartka wyborcza to opowiedzenie się za pewnym programem rozwoju miasta i z tego trzeba skorzystać, żeby później nie narzekać”. Przekonywał również, że „im wyższa frekwencja, tym bardziej obiektywny wynik wyborczy”.

– 16 października 1978 roku to jeden z najważniejszych dni w stuletniej historii naszego kraju, ale w ogóle w historii naszego kraju. Patrzymy na wybór Karola Wojtyły, dziś już świętego, w kategoriach religijnych jako osoby, która stanęła na czele Kościoła, ale też w kategoriach politycznych – wielkiego patrioty (…). Zasługa Jana Pawła II jest wielka i dobrze, że celebrowaliśmy tę rocznicę. W Krakowie też uczciliśmy i osobę i ten jego złożony, długi pontyfikat i wszystkie dzieła, które z jego udziałem się dokonały – zaznaczył wojewoda.

Przypomniał też, że klamrą spinającą uroczyste obchody 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża był koncert „Habemus Papam”, który 22 października br. odbył się w Centrum Jana Pawła II.

Wojewoda Piotr Ćwik zapowiedział też akcję „Niepodległa do hymnu!”. W ramach tego przedsięwzięcia 11 listopada w południe wszyscy Polacy wspólnie zaśpiewają hymn narodowy.

– Barwy narodowe, godło, hymn – to te wartości, które łączą Polaków i pomysł, żebyśmy wspólnie zaśpiewali hymn – jest takim strzałem w dziesiątkę – podkreślił wojewoda.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.
20181015 Radio Kraków nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj