Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej
2018-10-23
Stulecie swego istnienia świętowały Terenowe Organy Administracji Wojskowej. Centralne obchody odbyły się w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. W uroczystościach wzięli udział m.in. wojewoda małopolski Piotr Ćwik, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie płk Marcin Żal oraz zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. dyw. Adam Joks.

Nieprzypadkowo wydarzenie zorganizowane zostało w październiku. 27 października 1918 roku bowiem ukazała się Tymczasowa ustawa o powszechnym obowiązku służby wojskowej. Powołała ona do życia Komendy Uzupełnień, które były pierwszymi terenowymi organami władzy administracyjno-wojskowej w odrodzonej Polsce.

Uroczystości były okazją do wręczenia odznaczeń resortowych oraz pamiątkowych medali, z których jeden – między innymi za doskonałą współpracę z wojskiem na poziomie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego –przekazano na ręce wojewody małopolskiego.

-Wojewódzkie Szatby Wojskowe, Wojewódzkie Komendy Uzupełnień są bardzo ważnym ogniwem w łańcuchu działań podejmowanych przez administrację rządową, ale też przez służby wojskowe w okresie pokoju, w którym wszyscy żyjemy – mówił wojewoda Piotr Ćwik.

Wydarzenie uświetniła swym występem orkiestra garnizonowa.

Zachęcamy do obejrzenia relacji z obchodów w „Kronice” w TVP3 Kraków.
admin_wojskowaadmin_wojskowa_2admin_wojskowa_4admin_wojskowa_5admin_wojskowa_1admin_wojskowa_3admin_wojskowa_7
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj