Kolejne czwartkowe rozmowy w Radiu Kraków
2018-10-18
Wojewoda małopolski był gościem kolejnej czwartkowej audycji w Radiu Kraków. Rozmawiano m.in. o akcji „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej”, Wojskach Obrony Terytorialnej, programie „Ławki Niepodległości” oraz o rządowym wsparciu dla samorządów.

- Związanie swojej przyszłości z wojskiem to dla młodych ludzi szansa na dobre wykształcenie, stabilną pracę, a po zakończeniu wojskowej kariery, zaszczytnej dla Polski, można realizować swoje inne marzenia i plany zawodowe, bo będzie na to jeszcze pora. (…) Powołanie WOT to uzupełnienie łańcucha obrony, ale Wojska Obrony Terytorialnej są tworzone nie tylko na wypadek wojny, bo żołnierze i zawodowi, i terytorialni realizują zadania też w warunkach pokoju. Hasło „ Zawsze gotowi, zawsze blisko” świadczy o tym, że są dostępni i gotowi do niesienia pomocy. To ludzie znający teren, miejsca, ludzi, gotowi, by w warunkach kryzysowych, zagrożeń jak powódź, nieść pomoc – powiedział wojewoda.

Wspomniano również o konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej na budowę Ławek Niepodległości:

- Taka Ławka Niepodległości to symbol, ale w nowoczesnym znaczeniu. Na takiej ławce można będzie usiąść, posłuchać słów Józefa Piłsudskiego czy legionowej pieśni, poznać najważniejsze daty i wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości, ale będą one też wyposażone w nowoczesne urządzenia, jak wi-fi, czy ładowarka do telefonów. Staną w miejscach szczególnie uczęszczanych i to kolejna propozycja, by być w sposób symboliczny blisko wydarzeń związanych z niepodległością, włączyć się w wielkie wspominanie 100-lecia odzyskania niepodległości. Pomysł znakomity – bo pomniki są ważne, ale ławka to też pomnik, który spełnia także inne funkcje – podkreślił wojewoda.

Podczas rozmowy wspomniano również o rządowym wsparciu dla samorządów z rezerwy ogólnej Prezesa Rady Ministrów. Dzięki niej w ciągu ostatnich trzech lat Małopolska pozyskała 42 mln zł. Niedawno przyznano dofinansowania powiatowi tarnowskiemu oraz gminie Zakliczyn.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy
20181015 Radio Kraków nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj