O kampanii „Zostań Żołnierzem RP”, „Terytorialsach” oraz „Ławkach Niepodległości” w TVP3 Kraków
2018-10-18
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik był gościem programu red. Piotra Wojdyły „Gość dnia”. Tematykę rozmowy zdominowały projekty Ministerstwa Obrony Narodowej dotyczące kampanii rekrutacyjnej „Zostań Żołnierzem RP” oraz „Ławek Niepodległości”. Rozmawiano także o Wojskach Obrony Terytorialnej.

-Wojsko to z jednej strony służba krajowi, ale też stabilizacja i szerokie możliwości rozwoju. Kampania MON to świetny pomysł, aby młodym ludziom przybliżyć plusy wstępowania do armii – mówił wojewoda.

-Należy pamiętać, że także w czasie pokoju żołnierze mają do spełnienia wiele ważnych zadań i nie są to tylko funkcje reprezentacyjne. Żołnierze są tymi, którzy są w gotowości, jeśli chodzi o jakiekolwiek działanie w sytuacji kryzysowej, zagrożenia wynikającego chociażby z nawalnych opadów, które się przydarzają, powodzi, które mogą wystąpić – dodał Piotr Ćwik.

Spora część rozmowy poświęcona była „Terytorialsom” – jak o sobie mówią żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest to formacja, której celem jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Ich motto: „Zawsze gotowi, zawsze blisko” – realizowane jest poprzez służbę w regionie.

-Wojska obrony terytorialnej to piąty rodzaj wojsk, który pojawił się obok wojsk powietrznych, marynarki wojennej, wojsk lądowych, wojsk specjalnych. Założenie jest takie, że w każdym województwie funkcjonować będzie jedna taka jednostka, na terenie województwa mazowieckiego – dwie. W samej Małopolsce docelowo - około 3000 żołnierzy, którzy będą już nie w formie aktywnej i ciągłej, ale poprzez realizowanie cyklu szkoleń, a później aktywności w wyznaczone weekendy (które będą też formą szkolenia) realizować się w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej – wyjaśniał Piotr Ćwik, wojewoda małopolski.

Z kolei „Ławka niepodległości” – czyli projekt nowoczesnego, współczesnego upamiętnienia 100-lecia odzyskania niepodległości – to inicjatywa MON ciesząca się olbrzymim zainteresowaniem.

-U nas na terenie Małopolski powstanie 13 takich Ławek Niepodległości. Będą to realizować samorządy, które oczywiście otrzymają na to dofinansowanie. Na Ławce można usiąść, a skoro usiąść – to w towarzystwie – z kimś, wsłuchać się w te dźwięki, które popłyną jak chociażby pieśni reprezentacyjne Wojska Polskiego, ale też fragmentów przemówień Józefa Piłsudskiego czy przypomnienia najważniejszych dat związanych z odzyskaniem niepodległości – mówił wojewoda.

Zachęcamy do obejrzenia całego programu
20180624 TVP Kraków Piotr Ćwik
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj