O Polskich Kolejach Linowych, nowych karetkach i grach miejskich
2018-10-11
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik był gościem czwartkowej audycji w Radiu Kraków. Głównym tematem rozmów była wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Zakopanem. Poruszono także kwestię nowych ambulansów, które zostały zakupione dzięki inicjatywie posłów z Małopolski. Wśród tematów rozmowy były również gry miejskie, organizowane przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie wspólnie z Chorągwią Krakowską Związku Harcerstwa Polskiego.

Polskie Koleje Linowe wracają do Skarbu Państwa - informacje tę ogłosił premier M. Morawiecki podczas swojej wizyty w Zakopanem.

- Polskie Koleje Linowe, kolejka na Gubałówkę, która ma 82 lata z tego, co pamiętam, miejsce tak znaczące jak Kasprowy Wierch i same Tatry – to jest nasze bogactwo narodowe – mówił w Radiu Kraków wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Wojewoda podkreślił, że Polskie Koleje Linowe nie były przedsiębiorstwem, które przynosiło straty.

- Wyprzedaliśmy też wiele ważnych firm, przedsiębiorstw w różnych sektorach gospodarki, także energetycznym. To wszystko, miejmy nadzieję, z roku na rok w miarę posiadanych środków budżetowych będzie można odkręcać po to, abyśmy mieli zapewnioną stabilną sytuację gospodarczą – mówił wojewoda.

Poruszono także temat nowych ambulansów dla Krakowa oraz powiatów ościennych. Dzięki inicjatywie małopolskich parlamentarzystów do budżetu wojewody trafiło dodatkowo 5 milionów złotych, które pozwoliły zrealizować ten zakup.

- Udało nam się przeprowadzić postępowanie przetargowe, które musiało trochę potrwać, i w ostatni poniedziałek te karetki można było przekazać do dysponentów, czyli do Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, które zabezpiecza miasto Kraków i, w znaczącej części, powiat krakowski, ale także do powiatu miechowskiego, do powiatu olkuskiego i do gminy Skawina, która ma swoje niezależne pogotowie w oderwaniu od struktur KPR-u. Te dziesięć karetek to poprawa taboru, który się bardzo zużywa – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Rozmawiano też o inicjatywach edukacyjnych, które wspiera Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Jedną z ostatnich są gry miejskie „Ocalić od zapomnienia” organizowane wspólnie z Chorągwią Krakowską ZHP w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

- To przypomina trochę zabawę w podchody. Będą wyznaczone specjalne miejsca na terenie Krakowa. Powszechnie znane: jak chociażby katedra na Wawelu – miejsce gdzie spoczywa Józef Piłsudski – czy Oleandry, ale też mniej znane, chociażby miejsce przy ulicy Szlak, gdzie Józef Piłsudski przez jakiś czas mieszkał – podsumował wojewoda.
20181015 Radio Kraków nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj