W centrum Krakowa niespodziewanie pojawia się epidemia niepamięci...
2018-10-11
Co ma ze sobą wspólnego krakowski Stadion Cracovii, Jama Michalika i Klinika Ginekologii? Kto mieszkał przy ulicy Szlak 31? I dlaczego co roku na początku sierpnia o świcie na ulicy Oleandry gromadzą się krakowianie?...

W centrum miasta niespodziewanie pojawia się dziwna epidemia – epidemia niepamięci… Mieszkańcy pamiętają coraz mniej faktów związanych z rokiem 1918… Tylko oni sami mogą znaleźć antidotum… Tak zaczyna się scenariusz gier miejskich, na które chcemy Państwa zaprosić w najbliższą niedzielę 14 października.

Ich wspólne hasło i nasz cel to: „Ocalić od zapomnienia” – przypomnieć miejsca związane z marszałkiem Józefem Piłsudskim i pierwszymi latami po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Nie każdy wie, że naczelnik mieszkał w kamienicy przy ulicy Szlak, przesiadywał w Jamie Michalika, był związany z krakowskimi uczelniami wyższymi czy wmurował kamień węgielny pod budowę Kliniki Ginekologicznej przy ul. Kopernika.

- Jaki jest cel gier „Ocalić od zapomnienia”? Utrwalić pamięć o roku 1918, pokazać, jak wiele jest w Krakowie miejsc związanych w marszałkiem Józefem Piłsudskim oraz to, jak w dwudziestoleciu międzywojennym nasze państwo ze wszystkimi swoimi instytucjami (uczelniami, szpitalami, infrastrukturą) rodziło się na nowo – mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik, organizator wydarzenia.

- Gry miejskie „Ocalić od zapomnienia…” to nasza kolejna propozycja w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Zarówno te gry, jak i projekty, które dotychczas zorganizowaliśmy, mają wspólny mianownik. I w pobiciu rekordu na najdłuższa flagę narodową, co miało miejsce 2 maja, i w pikniku „#NIEPODLEGŁA małoPOLSKA”, który odbył się 23 września, i w grach miejskich chodzi o to, aby każdy z nas mógł w prosty sposób włączyć się w obchody tej niezwykłej rocznicy, aby każdy mógł sobie uświadomić, że łączy nas biało-czerwona, że łączy nas historia
– podkreśla wojewoda małopolski Piotr Ćwik.


Do udziału w grach zapraszamy 3-6 osobowe zespoły (w szczególności rodziny z dziećmi), które staną się „patrolami” rozwiązującymi liczne zadania, rozsiane po całym mieście. Wśród nich nie zabraknie pytań o marszałka Piłsudskiego, zadań sprawnościowych, taktycznych i manualnych. Uczestnikom gier pomagać będą specjalne mapki oraz inne materiały, które każdy uczestnik otrzyma na starcie. Początek między godz. 10.00 a 11.00 na Rynku Głównym w Krakowie – przy Wieży Ratuszowej. Współorganizatorem i autorem zadań jest Związek Harcerstwa Polskiego Chorągwi Krakowskiej.

- W grach miejskich, na które serdecznie Państwa zapraszamy 14 października, chcemy Państwu zaproponować niezwykłą lekcję historię – niezwykłą, bo w harcerskim duchu. Wszak to w harcerstwo wpisana jest nauka przez działanie i zabawę – dodaje wojewoda Piotr Ćwik.

Dla śmiałków, którzy podejmą się próby powstrzymania epidemii niepamięci, czekać będą cztery gry związane z osobą naczelnika Józefa Piłsudskiego oraz jedna szerzej odnosząca się do odzyskania niepodległości. To uczestnicy na starcie podejmą decyzję o wyborze gry w zależności od tematu, który chcą zgłębić, oraz czasu, jaki są gotowi przeznaczyć na ten szczególny spacer po Krakowie. Wszystkie trasy kończą się natomiast na Wzgórzu Wawelskim. Potrzebny jest tylko telefon z dostępem internetu.

Serdecznie zapraszamy!

Dodajmy, że projekt wojewody małopolskiego „Gry miejskie Ocalić od zapomnienia…” zajął pierwsze miejsce w konkursie na dofinansowanie projektów własnych wojewodów w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021.
20181011 Briefing Gry Miejskie (1)20181011 Briefing Gry Miejskie (2)20181011 Briefing Gry Miejskie (3)20181011 Briefing Gry Miejskie (4)20181011 Briefing Gry Miejskie (5)20181011 Briefing Gry Miejskie (6)20181011 Briefing Gry Miejskie (7)20181011 Briefing Gry Miejskie (8)Gry Miejskie
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj