Wojewoda Piotr Ćwik w Radiu Kraków
2018-10-04
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik był gościem czwartkowych rozmów w Radiu Kraków. Rozmawiano m.in. o drodze S7, „sądeczance” oraz o programie „Czyste powietrze”.

Głównym tematem rozmów były inwestycje drogowe na terenie naszego województwa.

- Możemy mówić, że dzieje się dużo na drogach Małopolski w wymiarze głównego „rusztu” drogowego: S7, „zakopianka”, obwodnica północna Krakowa, droga krajowa 94. Mówi się o „sądeczance”, ostatnio minister Adamczyk przypominał o tym, że ta droga nie została zaniedbana, wręcz przeciwnie – jest zapewnienie dofinansowania ze strony budżetu państwa. – mówił wojewoda.

- Ten region czeka. Miasta i tamtejsi mieszkańcy czekają na „sądeczankę”. To tak, jak kiedyś odblokował się komunikacyjnie Tarnów. Tak, jak odblokowało się Brzesko. Teraz czekamy na połączenie między Brzeskiem a Nowym Sączem, które naprawdę otworzy nowe możliwości, ale też ułatwi życie. Ja korzystam czasem z tej drogi i wiem, jak nieprzewidywalna jest jazda nią. Tam czasem jedno małe zdarzenie powoduje całkowite zablokowanie drogi. Jeśli ktoś z Nowego Sącza zaplanuje, że chciałby przyjechać do Krakowa i załatwić swoje sprawy na godzinę 12, to nie wie, czy wyjechać już o 7, czy wystarczy wyjechać o 9 – dodał Piotr Ćwik.

Nie zabrakło też odniesień do jakości powietrza.

- Co powoduję złą jakość powietrza? W dużej części to pochodna palenia w piecach. Czym palimy w piecach, tym potem oddychamy. Przychodzi sezon grzewczy, widzimy te unoszące się dymy i mówimy o smogu i o tym, co wszystkim nam dokucza i wpływa na nasze zdrowie. Program zaproponowany przez pana Mateusza Morawieckiego i przez rząd Prawa i Sprawiedliwości to program kompleksowy, program „Czystego powietrza” nie tylko w Małopolsce, ale w całym kraju. Ogromne środki finansowe mają być przeznaczone na docieplenie budynków, bo jeśli budynek jest docieplony, to mniej grzejemy. Także – na wymianę źródeł ogrzewania, czyli odejście od tak zwanych „kopciuchów”, starych pieców i zastąpienie ich piecami nowej generacji albo jeszcze lepiej – ogrzewaniem gazowym; na wymianę okien, czyli termomodernizację budynku. Wszystko jest skierowane na zasadzie powszechności do mieszkańców – przypomniał wojewoda.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy w Radiu Kraków .
radio kraków - wojewoda
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj