Bieg sztafetowy Straży Granicznej „Wokół Niepodległej”
2018-09-27
Na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości Straż Graniczna zorganizowała bieg sztafetowy „Wokół Niepodległej”. Funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej biegną wzdłuż polskiej granicy nieprzerwanie przez 18 dni, pokonując dystans ok. 3600 km.

W biegu „Wokół Niepodległej” biorą udział funkcjonariusze i pracownicy reprezentujący wszystkie oddziały i ośrodki szkolenia oraz Komendę Główną Straży Granicznej. Sztafeta biegu wystartowała 22 września z miejscowości Berżniki w województwie podlaskim. Na metę w Berżnikach planujemy dotrzeć 10 października.

Bieg ma charakter symboliczny i odbywa się, aby upamiętnić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Biegnący w sztafecie funkcjonariusz lub pracownik Straży Granicznej niesie pałeczkę sztafetową z umieszczoną wewnątrz rotą ślubowania funkcjonariusza SG.

Pałeczkę sztafetową w ciągu całego biegu będzie niosło łącznie ok. 500 funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej. Każdy z uczestników pokona średnio ok. 7 km. Zaplanowane są jednak dodatkowe zmiany biegaczy, gdyby była taka potrzeba np. z powodu złej pogody. Ostateczna liczba biegaczy, zarówno biegnących z pałeczką, jak i osób towarzyszących, będzie znana więc dopiero po zakończeniu biegu.

Trasa biegu prowadzi po drogach i ścieżkach przy granicy, ale również - ze względu na teren oraz uroczystości towarzyszące - po drogach powiatowych i krajowych. Ze względu na warunki terenowe sztafeta będzie musiała również pokonać dystanse łodzią służbową na rzece Bug i jednostką pływającą SG na Zalewie Szczecińskim.

Na trasie biegu są ważne historycznie punkty honorowe, czyli miejsca związane z walką o niepodległość, gdzie zostaną złożone wiązanki kwiatów. Na tzw. honorowe odcinki zaprosiliśmy uczestników spoza Straży Granicznej - przedstawicieli innych służb, urzędów, instytucji, uczniów i harcerzy itp.

Bieg „Wokół Niepodległej” jest także próbą bicia rekordu Polski w kategorii „najdłuższy bieg sztafetowy”. Trasa biegu jest zapisywana przy pomocy urządzeń GPS, w które są wyposażeni biegacze. Na mecie biegu będzie obecny sędzia z Biura Rekordów, który zweryfikuje wynik podjętej próby.

Bieg sztafetowy „Wokół Niepodległej” honorowym patronatem objął Minister Spraw Wewnętrznych Joachim Brudziński.

Patronat medialny nad wydarzeniem ma Polskie Radio, TVP2 oraz TVP Info.

Małopolski odcinek sztafety

Na teren Małopolski funkcjonariusze wbiegną w czwartek 27 września ok godziny 17:00. W miejscowości Wyszowatka na granicy województwa podkarpackiego i małopolskiego nastąpi przekazanie pałeczki funkcjonariuszom Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Trasa małopolskiego etapu sztafety przebiegać będzie przez miejsca związane z walką o niepodległość.

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej pokonają ponad 260 km. Zajmie im to około 30 godzin. Biegaczy przemierzających kolejne kilometry trasy będą konwojować oznakowane samochody Straży Granicznej. Na małopolskim odcinku biegu „Wokół Niepodległej” zaszczytu niesienia pałeczki sztafety dostąpi 19 funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Trasa sztafety będzie prowadziła od Wyszowatki poprzez Zdynię, Uście Gorlickie do Nowego Sącza. Dalej przez Stary Sącz, Ochotnicę Górną i Bukowinę Tatrzańską do Zakopanego.

Stamtąd funkcjonariusze pobiegną w kierunku Witowa, Czarnego Dunajca i Zawoi. Meta małopolskiego etapu biegu będzie w miejscowości Koszarawa (na granicy województwa małopolskiego i śląskiego), w piątek 28 września o godz. 23:00.

W piątek 28 września o godz. 01:23 na nowosądeckich Plantach pod Dębem Wolności złożona zostanie wiązanka kwiatów oraz zapalony znicz.

W zaplanowanym honorowym odcinku sztafety prowadzącym od Wielkiej Krokwi na Plac Niepodległości w Zakopanem towarzyszyć nam będą policjanci, strażacy pożarni oraz przedstawiciele urzędów i instytucji współpracujących. Po przeprowadzeniu wspólnej rozgrzewki będziemy oczekiwać na przybycie sztafety. Przekazanie pałeczki pod Wielką Krokwią zaplanowane jest na godzinę 12:32. Następnie uczestnicy sztafety przebiegną niespełna 2-kilometrową trasę ul. Piłsudskiego w kierunku Placu Niepodległości. Na miejscu pałeczka biegu zostanie przekazana kolejnemu biegaczowi oraz zostaną złożone wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Grunwaldzkim. Pamiątkowe medale dla uczestników odcinka honorowego wręczy mistrz świata w biegach narciarskich Józef Łuszczek. Odcinek honorowy uświetni pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz występ regionalnej kapeli góralskiej.
bieg sztafetowy
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj