Wdzięczni Polskiej Wsi
2018-09-23
- Nie byłoby niepodległości bez trudu polskiej wsi, bez polskich rolników, którzy przechowywali największe wartości polskiej kultury – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas I Ogólnopolskiego Święta „Wdzięczni Polskiej Wsi”, które odbyło się w Wąwolnicy w województwie lubelskim. W uroczystościach wziął udział wicewojewoda małopolski Józef Gawron oraz przedstawiciele Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Podczas uroczystości dziękowano rolnikom za trud ich pracy oraz wkład w podtrzymywanie tradycji. Nie zabrakło także rozmów na temat sposobów umacniania polskiej wsi. Premier zaznaczył, że już teraz gotowe są środki na rekompensaty związane ze stratami spowodowanymi suszą. Łącznie na ten cel przeznaczone zostanie 1,5 mld złotych. Pierwsze transze środków już są przekazywane rolnikom.

Obecni na uroczystościach członkowie rządu zwracali uwagę na wkład polskiej wsi zarówno w życie społeczne, jak i kulturowe. Premier M. Morawiecki zapowiedział także rządową pomoc dla kół gospodyń wiejskich, które są szczególnie zasłużone w pielęgnowaniu tradycji i kultury polskiej. Jak wskazał premier, pomoc ma polegać między innymi na bardzo szybkim procesie wsparcia od strony rejestracji dla tych, którzy będą się chcieli zarejestrować, czyli minimum formalności, maksimum wsparcia od strony prawnej. Koła gospodyń wiejskich będą mogły otrzymać wsparcie na start w wysokości 3 tys. złotych oraz uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego i możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości do 100 tys. złotych.

- Musimy teraz zrobić wszystko, żeby polska wieś była pochodnią naszej wolności, naszego rozwoju – podkreślił Mateusz Morawiecki.
20180923_141202_mniejszy20180923_110914_mniejsze20180923_141107_mnijeszy20180923_145345_mniejszyWąwolnicaWąwolnicaWąwolnicaWąwolnicaWąwolnicaWąwolnica
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj