„Co łączy stracha na wróble, procę, naboje z woreczków i biało – czerwone balony?”
2018-09-19
Tym zagadkowym pytaniem powitał wczoraj wojewodę małopolskiego Piotra Ćwika gospodarz „Tematów dnia” w TVP3 Kraków. Właściwa odpowiedź jest oczywiście taka: nadchodzący piknik patriotyczny #NIEPODLEGŁA małoPOLSKA!

- Rok 2018 jest rokiem celebracji 100-lecia odzyskania niepodległości. Dużo jest uroczystych wydarzeń, ale potrzeba także odrobiny luzu, stąd piknik patriotyczny, który ma być nie tylko podniosły, ale przede wszystkim radosny, nieco z przymrużeniem oka, skierowany do wszystkich mieszkańców Krakowa. Dlatego bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich w najbliższą niedzielę pod wieżę ratuszową - początek 12:15. Bardzo dużo atrakcji, bardzo dużo różnych wydarzeń aż do godziny 20:30. Będą pokazy grup rekonstruktorskich, pokazy, jak zmieniało się życie na przestrzeni lat; pokażemy tradycyjną zagrodę – będzie można porównać, jak funkcjonowali kiedyś Małopolanie, a jak żyje się dzisiaj, zobaczyć, jak funkcjonowała poczta polowa, punkt werbunkowy oraz wiele, wiele towarzyszących temu wydarzeń – mówił wojewoda.

Wśród pozostałych tematów rozmowy pojawiły się takie zagadnienia jak promesy na usuwanie skutków lipcowych nawałnic czy finansowanie modernizacji i budowy dróg lokalnych.

- W tym roku przeznaczyliśmy już 1 miliard 300 milionów z pieniędzy rządowych na drogi lokalne. Jeszcze nigdy nie było takich pieniędzy, a przyszły rok będzie rekordowy – ponad 6 miliardów złotych, które zostaną przekazane samorządom na współfinansowanie zadań. Co ważne, dofinansowane będzie do 80% wartości zadania, rozliczane nie w cyklu rocznym, a dwu- lub nawet trzyletnim. Dzięki temu samorządy będą mogły przymierzyć się do realizacji dużych inwestycji. (…) Rządowi zależy na dobrej współpracy z samorządami. Na tym, żeby pomagać w wielu różnych obszarach, a jednym z zasadniczych obszarów jest poprawa stanu dróg lokalnych, czyli gminnych i powiatowych, po których na co dzień poruszają się mieszkańcy – podkreślił Piotr Ćwik.

Zachęcamy do obejrzenia całej rozmowy
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj