M.in. o środkach na drogi lokalne i pikniku #NIEPODLEGŁA małoPOLSKA
2018-09-19
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik był dziś gościem porannej rozmowy w Radiu Kraków. Rozmawiano m.in. o przyjętym właśnie przez rząd projekcie ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, który w 2019 roku będzie dysponował ponad 6 mld zł.

- Trzeba zacząć od tego, że to największe w historii środki na remonty dróg samorządowych. W tym roku już był rekord - miliard 300 milionów. Premier obiecywał zwiększenie tej kwoty. Została zaproponowana kwota ponad 6 miliardów na rok następny. Czy wiemy jaka część z tego trafi do Małopolski? Na ten moment nie, ale wiemy jakie są potrzeby. W tym roku wydaliśmy już w ramach „adamczykówek” 57 milionów – mówił wojewoda.

- Jeśli dodamy do tego 36 milionów, które wpłynęły z Funduszu Rozwoju i Konkurencyjności Regionów, to mamy prawie 100 milionów złotych, które samorządy wykorzystały na remonty dróg. Do tego trzeba dodać rekordową kwotę 125 milionów na remonty dróg popowodziowych. To zostało „przerobione” przez samorządowców i wydane na drogi. Wiemy też, jaka jest skala potrzeb. Program 36 milionów na drogi był za mały. Zgłaszaliśmy te potrzeby premierowi. Premier obiecał, że środki będą. Dziś jest konkret. 6 miliardów będzie dla województw, żeby mieszkańcy mogli się poruszać bezpiecznie i komfortowo - dodał wojewoda.

Wśród poruszonych tematów znalazły się także zagospodarowanie terenów po Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie przy ulicy Kopernika oraz wybór nowego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wojewoda wspomniał również o tym, że na zaproszenie Małopolskiego Oddziału Polskiego Związku Głuchych odwiedzi dziś  Specjalistyczną Poradnię Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu  przy ulicy Lenartowicza. Piotr Ćwik zaprosił też wszystkich słuchaczy Radia Kraków na piknik #NIEPODLEGŁA małoPOLSKA, którego jest organizatorem, a który odbędzie się 23 września.

- To swoisty powrót do przeszłości. Na imprezę zapraszamy wszystkich Małopolan. Zaczynamy o 11.15 mszą świętą, o 12.15 będzie uroczyste rozpoczęcie przy Ratuszu. Impreza potrwa do 20.30. Będą pokazy grup rekonstrukcyjnych, będzie punkt werbunkowy, tradycyjna zagroda. Wiele atrakcji będzie. To wszystko w radosnej atmosferze. Zapraszamy wszystkich do spotkania na Rynku. Kończymy o 19.30 koncertem zespołu Brathanki. To ma być nasz wielki powrót do przeszłości, przypominający wydarzenia z roku 1918 i I wojnę światową, przypominający naszą drogę do niepodległości. To okazja do cieszenia się z wolności i niepodległości – podsumował wojewoda Piotr Ćwik.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj