O czytaniu i o sporcie – czwartkowe rozmowy z wojewodą małopolskim w Radiu Kraków
2018-09-13
W czwartkowej audycji Radia Kraków, której gościem był wojewoda małopolski Piotr Ćwik, rozmawiano o tegorocznej akcji Narodowe Czytanie oraz o programie Sportowa Polska i środkach na poprawę infrastruktury sportowej. Wśród tematów znalazły się również działania Policji pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”.

- To Narodowe Czytanie odbywało się w wielu bardzo różnych miejscach – i w dużych aglomeracjach i w mniejszych miejscowościach. Ja miałem okazję uczestniczyć w Narodowym Czytaniu w gminie Gołcza w małej miejscowości Mostek, gdzie funkcjonuje klub Senior+, zresztą znakomicie funkcjonuje od początku tego roku. Wspólnie z seniorami, z przedstawicielami samorządu czytaliśmy „Przedwiośnie” w znakomitej atmosferze. Byłem później w urzędzie pocztowym w Miechowie, gdzie też odbywało się Narodowe Czytanie. Wszyscy przypominaliśmy sobie „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Przesłaniem akcji jest propagowanie czytelnictwa wśród młodych, ale też wśród starszych. (…) Myślę, że tutaj też duża rola tego, żeby rodzice namawiali dzieci, żeby czytać. Jest tu też wielka rola nauczycieli. Czytanie daje człowiekowi płynność w postrzeganiu świata, w myśleniu i w wypowiadaniu się – mówił wojewoda.

- Ten idealistyczny obraz szklanych domów jest dla nas pewnym przesłaniem – do budowy Rzeczypospolitej. My, obecnie żyjący w wolnej Polsce możemy budować przyszłość naszej ojczyzny, te przysłowiowe szklane domy, aby wszystkim żyło się tu lepiej – podkreślił Piotr Ćwik.

Kolejnym tematem rozmowy był program Sportowa Polska i budowanie oraz rozbudowywanie infrastruktury sportowej.

- Jest w „Piątce Morawieckiego” taki punkt „Dobra okolica”, czyli budowanie przyjaznej infrastruktury, także tej sportowej. Miałem wczoraj okazję uczestniczyć w otwarciu nowego obiektu sportowego w mojej gminie – w Skawinie – w szkole do której kiedyś chodziłem. Tam, dzięki wspólnemu finansowaniu ze strony starostwa, Samorządu Województwa Małopolskiego i środków rządowych Ministra Sportu i Turystyki, udało się wybudować boisko nowej generacji, które będzie służyło nauczycielom i uczniom podczas zajęć wychowania fizycznego, ale też, mam nadzieję, promocji aktywności fizycznej. Takie jest nastawienie tego programu. Towarzyszy mu zapewnienie, że w przeciągu najbliższych dwóch lat pojawi się 500 milionów złotych na infrastrukturę sportową – w skali kraju to są bardzo duże pieniądze. To niejedyne środki, które są przeznaczane na poprawę infrastruktury sportowej – dzięki kolejnej serii promes, które są przekazywane samorządom jako dofinansowanie do usuwania skutków powodzi, gmina Gołcza otrzymała 240 tysięcy na remont Orlika, który ucierpiał w nawałnicy. Mówimy o sporcie powszechnym, który ma przynosić radość z jego uprawiania, ale przecież często tak się rodzą wielkie talenty. Ich wyłuskiwanie też jest jednym z elementów tego programu zapowiedzianego przez pana premiera – wskazał wojewoda Piotr Ćwik.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy
woj radio krakow nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj