„Dwójka” – szkoła zwycięstwa
2018-09-11
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda odsłonili dziś na dziedzińcu II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie pomnik patrona szkoły – króla Jana III Sobieskiego – upamiętniający Wiktorię Wiedeńską. W uroczystości wzięli również udział podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Szkoła świętuje w tym roku swe 135-lecie.

– Odsłonięty dziś pomnik będzie przypominał, że „dwójka” to szkoła zwycięstwa. (…) Jesteśmy wzruszeni, że możemy być z Państwem dzisiaj w tym miejscu – mówił Andrzej Duda, przypominając, że sam uczęszczał do II LO, a później pierwsza dama była w tej szkole nauczycielką.

Pomnik autorstwa prof. Czesława Dźwigaja przedstawia króla Jana III z podniesioną buławą, prowadzącego husarię do ataku. Jest pomniejszoną kopią 4-tonowej rzeźby, która miała być odsłonięta w Wiedniu na Kahlenberguna pamiątkę Odsieczy Wiedeńskiej – jednej z największych polskich zwycięskich bitew w historii.

- Nie byłoby dzisiejszego spotkania, gdyby nie wiktoria wiedeńska – jedno z największych polskich zwycięstw w naszej historii; jedna z trzech najważniejszych zwycięskich bitew, jakie kiedykolwiek stoczyła polska armia. Myślę tu: bitwa pod Grunwaldem, bitwa pod Wiedniem, bitwa warszawska. Przy czym o tych dwóch ostatnich – zarówno o bitwie pod Wiedniem z 1683 roku, jak i bitwie warszawskiej z 1920 roku – można śmiało powiedzieć, że miały nie tylko wpływ na polską historię, ale z całą pewnością również na historię Europy, czyli w jakimś sensie można wręcz powiedzieć, że ówczesnego świata – mówił Andrzej Duda.

Prezydent podziękował również nauczycielom szkoły za ich zaangażowanie w kształcenie kolejnych pokoleń uczniów:

- (…) wykonują Państwo wspaniałą pracę nie tylko dla uczniów, dla ich rodziców, nie tylko dla Krakowa, ale także dla Polski – podkreślił Andrzej Duda.
20180911 odsloniecie pomnika iilo 120180911 odsloniecie pomnika iilo 220180911 odsloniecie pomnika iilo 320180911 odsloniecie pomnika iilo 420180911 odsloniecie pomnika iilo 520180911 odsloniecie pomnika iilo 620180911 odsloniecie pomnika iilo 7
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj