Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” z programem rządowym Senior+
2018-09-08
- Dlatego w trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. – napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście z okazji akcji „Narodowe Czytanie”.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku jest wydarzeniem społecznym, który propaguje znajomość literatury narodowej, a jej fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. W 2012 zainicjowano Narodowe Czytanie wspólna lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Podczas następnych edycji przeczytano: dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W roku ubiegłym lekturą było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, które w całej Polsce oraz za granicą, przeczytano w ponad 2000 miejscach.

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie wraz z Gminą Gołcza na terenie Klubu Senior+ w Mostku zorganizowali Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, połączone z piknikiem rodzinnym.

Celem tego wydarzenia była integracja międzypokoleniowa oraz promocja rządowego programu Senior+ w ramach Narodowego Czytania.

W czytaniu „Przedwiośnia” wziął udział wojewoda małopolski Piotr Ćwik, wójt gminy Gołcza Lesław Blacha, podopieczni Klubu Senior+ w Mostku, uczniowie szkoły w Gołczy oraz mieszkańcy gminy w tym rodziny wielopokoleniowe.

- Narodowe Czytanie organizowane od kilku lat przez Prezydenta RP jest świetną inicjatywą łączącą pokolenia. Cieszę się, z tak dużego zainteresowania tą akcją, że w tym miejscu dziś spotkało się kilka pokoleń by razem posłuchać lektury, która mówi o niepodległości Polski – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego to powieść opublikowana w 1924 roku. Dokonano w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski. Do tej pory ukazało się około 120 polskich oraz ponad 10 zagranicznych wydań lektury. „Przedwiośnie” doczekało się również dwóch ekranizacji w roku 1928 oraz 2001.

Podczas Narodowego Czytania w Mostku zostały przeczytane wybrane fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Czytanie wybranych fragmentów lektury uzupełniło historyczno-literackie wprowadzenie na temat powieści, recytacja wierszy wybranych z Antologii Niepodległości, śpiewanie pieśni patriotycznych oraz wystawa tematyczna. Wśród uczestników wydarzenia rozlosowane zostało 100 egzemplarzy lektury w ramach hasła „100 książek na 100-lecie odzyskania Niepodległości”.

W drugiej części spotkania odbył się piknik rodzinny z Klubem Senior+ w Mostku. Skierowany był on do mieszkańców Gminy Gołcza, a szczególnie dla rodziców z dziećmi i seniorów z rodzinami.

W czasie wydarzenia koła gospodyń wiejskich częstowały uczestników pysznymi przekąskami.
Narodowe czytanie 1Narodowe czytanie 2Narodowe czytanie 3Narodowe czytanie 4Narodowe czytanie 5Narodowe czytanie 6Narodowe czytanie 7Narodowe czytanie 8Narodowe czytanie 9Narodowe czytanie 10Narodowe czytanie 11Narodowe czytanie 12
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj