Kolejne czwartkowe rozmowy w Radiu Kraków
2018-08-30
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik był gościem cotygodniowej audycji Radia Kraków. Rozmawiano o programie inwestycji kolejowych dla Oświęcimia, nowych paszportach na Święto Niepodległości, funkcjonowaniu e-dowodu oraz akcji „Kredkobranie”, organizowanej przez Fundację Ignatianum oraz Stowarzyszenie Korzenie.

27 sierpnia 2018 r. w Oświęcimiu została podpisana umowa na wykonanie inwestycji kolejowych w Oświęcimiu i okolicach przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Dzięki tej inwestycji zostanie wyremontowany oświęcimski dworzec kolejowy oraz zmodernizowany odcinek linii kolejowej Oświęcim – Czechowice Dziedzice. Inwestycja wpłynie na skrócenie czasu przejazdu oraz poprawę bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

Kolejnym tematem były nowe dokumenty paszportowe, które będą wydawane od 5 listopada br. Wszystkie osoby składające po tym czasie wnioski o wydanie paszportu otrzymają go według nowego wzoru. Paszporty będą lepiej zabezpieczone, a w środku znajdą się motywy graficzne związane z 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z symboli niepodległości wybranym do dokumentu będzie krakowski Kopiec Józefa Piłsudzkiego.

W rozmowie poruszono również kwestię e-dowodów, czyli dowodów z warstwą elektroniczną. Będzie to dokument, który podobnie jak w przypadku paszportów będzie miał nowe zabezpieczenia, które uniemożliwią fałszowanie dokumentów oraz ich nieuzasadnione wykorzystanie. Dowód ten, będzie mógł służyć również jako karta do elektronicznego podpisu.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik poinformował także o akcji „Kredkobranie”. Jej celem jest wsparcie najmłodszego pokolenia Polaków mieszkających na dawnych Kresach poprzez zbieranie m.in. przyborów szkolnych i lektur.

Na koniec wojewoda złożył życzenia wszystkim uczniom, którzy wracają do szkół 3 września. - Przekazuję na ten nowy rok życzenia wszystkim uczniom rozpoczynającym naukę w tym nowym roku szkolnym, który się rozpoczyna. Wszelkiej pomyślności i samych dobrych ocen, a rodzicom jak najwięcej dobrych informacji, które będą płynęły ze szkół o ich pociechach – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik.
woj radio krakow nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj