Szef MSWiA Joachim Brudziński w Małopolsce
2018-06-22
Przebywający z wizytą w Małopolsce minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński dokonał uroczystego otwarcia nowej siedziby Oddziału Prewencji Policji w Krakowie. Szef MSWiA uczestniczył również w posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które dotyczyło bezpieczeństwa podczas wakacji. Nad zalewem w Kryspinowie odbyło się spotkanie z dziennikarzami, połączone z pokazem akcji ratowniczej zorganizowanej przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Otwarcie nowej siedziby Oddziału Prewencji Policji w Krakowie
– W ramach zapewnienia Polakom bezpieczeństwa funkcjonariuszki i funkcjonariusze Policji mają prawo pracować w godnych warunkach. Na bezpieczeństwie publicznym nie można oszczędzać. W ramach programu modernizacji służb do 2020 roku do Policji popłynie 6 mld złotych – powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, otwierając nową siedzibę Oddziału Prewencji Policji w Krakowie.

– Dziękuję wszystkim Policjantom, którzy codziennie wychodzą nie tylko do pracy, ale na służbę i z narażeniem życia oraz zdrowia dbają, by Polacy czuli się bezpiecznie – dodał szef MSWiA.

– Dzisiejsze wydarzenie to dowód na to, że program modernizacji służb jest konsekwentnie realizowany przez rząd Mateusza Morawieckiego. Życzę, wszystkim policjantom, którzy będą pełnili służbę w tym Oddziale, aby ta ich służba upływała w gotowości i ciągłym podnoszeniu kwalifikacji – powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Kompleks nowych budynków Oddziału Prewencji Policji w Krakowie powstał obok Komendy Powiatowej przy ulicy Łokietka 205a. Dotychczasowa siedziba nie spełniała norm współczesnej siedziby jednostki Policji. Poprzedni obiekt użytkowany przez funkcjonariuszy oddziału wzniesiony został w latach siedemdziesiątych, jako tymczasowy Z tego względu podjęto decyzję o wyburzeniu starych budynków i wybudowaniu nowoczesnych obiektów.

Nowa siedziba Oddziału Prewencji Policji w Krakowie wyposażona jest m.in. w sale odpraw, pomieszczenia biurowe, wielofunkcyjną halę gimnastyczną ze ścianką wspinaczkową, dwie sale ćwiczeń do sztuk walki, siłownię, zadaszoną wiatę na całą flotę pojazdów, garaże na pojazdy specjalne, myjnie dla samochodów, zaplecze serwisowe dla pojazdów, główny magazyn wyposażenia, uzbrojenia i środków chemicznych, aneksy kuchenne, łazienki z prysznicami.

Koszt budowy jednostki przy ul. Łokietka 205a wyniósł łącznie 43 313 976 złotych. Z rządowego Programu modernizacji Policji przeznaczono 31 mln złotych. Roboty budowlane objęte zamówieniem zostały wykonane zgodnie z umową w okresie od 26 maja 2015 r. do 31 października 2017 r.

Oddział Prewencji Policji w Krakowie to wyodrębniona, specjalistyczna jednostka licząca etatowo 454 policjantów i 18 pracowników. Policjanci OPP są szkoleni i przygotowywani do prowadzenia działań zespołowych w sytuacjach użycia większych sił policyjnych, realizacji służby w składzie pododdziału zwartego. Pełnią przede wszystkim służbę prewencyjną w formie patrolowo-interwencyjnej oraz biorą udziału w akcjach i operacjach policyjnych związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego. Pełnią służbę na terenie Krakowa oraz w innych miejscowościach Małopolski.

Bezpieczeństwo podczas wakacji priorytetem służb
Szef MSWiA Joachim Brudziński uczestniczył również w posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Krakowie. Tematem narady, która odbyła się w nowej siedzibie Oddziału Prewencji Policji w Krakowie, była organizacja bezpiecznych wakacji letnich dla dzieci i młodzieży na terenie województwa małopolskiego.

W posiedzeniu Zespołu udział wzięli przedstawiciele służb, w tym m.in. Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie, Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie, Dyrektor Oddziału w Krakowie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, Zastępca Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, Małopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, Małopolski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego, Małopolski Kurator Oświaty, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa oraz dyrektorzy wydziałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Po zakończeniu posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego minister Joachim Brudziński wraz z wojewodą Piotrem Ćwikiem i przedstawicielami służb przejechali do podkrakowskiego Kryspinowa. Nad tamtejszym zalewem odbyło się spotkanie z dziennikarzami dotyczące bezpieczeństwa podczas wakacji. W konferencji udział wzięli: minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, komendant wojewódzki Policji w Krakowie nadinspektor dr Krzysztof Pobuta oraz małopolski wojewódzki komendant Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie nadbrygadier Stanisław Nowak.

– Wszystkie służby odpowiedzialne za bezpieczny wypoczynek naszych dzieci, ale też turystów są dobrze przygotowane. Rząd premiera Morawieckiego robi wszystko, żeby Polacy oraz goście z zagranicy mogli czuć się bezpiecznie zarówno w Małopolsce jak i na terenie całego kraju. (...) Trzeba jednak pamiętać o ważnej roli rodziców. Nikt ich nie zastąpi we wpajaniu dzieciom wiedzy np. o zagrożeniach związanych z dopalaczami – powiedział minister Brudziński.

Wydarzenie zwieńczyły ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej połączone z pokazem akcji ratowniczej nad zalewem w Kryspinowie.
20180622 Brudziński120180622 Brudziński220180622 Brudziński320180622 Brudziński420180622 Brudziński520180622 Brudziński6
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj