Czwartkowe rozmowy w Radiu Kraków
2018-06-14
W cotygodniowej audycji Radia Kraków, której gościem jest wojewoda małopolski Piotr Ćwik, przedstawione zostały zasady przyznawania świadczeń z rządowego programu „Dobry Start” i finansowego wsparcia w zakresie dróg lokalnych. Podczas rozmowy podsumowano także wypadek w Tenczynie i koordynację działań służb.

Świadczenie z programu „Dobry Start” będzie wypłacane wszystkim, którzy złożą wniosek. Rejestracja rozpocznie się od 1 lipca w formie elektronicznej. Natomiast metoda tradycyjna będzie obowiązywać od 1 sierpnia. Swiadczenie obejmie uczniów do 20. roku życia i 24. - w przypadku osób niepełnosprawnych.

W dalszej części rozmowy wojewoda omówił kwestie związane z rządowym wsparciem na drogi lokalne w ramach Programu na Rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej. Inicjatywa ta jest związana z kwietniową zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego. Rząd przeznaczył największą kwotę na remont dróg lokalnych w całej Polsce. Małopolska otrzymała prawie 36 milionów złotych.

- Nie zdarzyło się jeszcze w historii, żeby były tak duże środki na drogi lokalne (…), bo trzeba wziąć pod uwagę 800 milionów złotych z tzw. adamczykówek, które cyklicznie co roku trafia do samorządów. (…) Teraz mamy kolejne 500 milionów złotych.

Omówiono również ubiegłotygodniowy wypadek w Tenczynie, w którym brał udział autokar przewożący dzieci, samochód ciężarowy i osobowy. W zakresie tego tematu rozmowy wojewoda podsumował działania służb.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.
radio kraków - wojewoda
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj