Posiedzenie wojewódzkiego zespołu interdyscyplinarnego do spraw bezpieczeństwa imprez masowych
2018-06-07
Zakończyła się wiosenna runda rozgrywek Lotto Ekstraklasy sezonu 2017/2018. Nie zawsze mecze, które odbywały się w Krakowie, dostarczały tylko sportowych emocji. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwołał kolejne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw Bezpieczeństwa Imprez Masowych, aby podsumować wydarzenia, które miały miejsce podczas rozgrywek w ostatniej kolejce.

W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz Wydziału Prawnego i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Policji, Straży Pożarnej, Urzędu Miasta Krakowa, a także reprezentanci Wisły Kraków.

Przedmiotem posiedzenia była w szczególności analiza i diagnoza meczu Lotto Ekstraklasy Wisła Kraków – Lech Poznań, który odbył się 13 maja. To jedna z imprez masowych, podczas których miały miejsce incydenty związane z naruszeniem porządku publicznego oraz zdecydowane obniżenie poziomu bezpieczeństwa.

Jak wskazano, dotychczasowe rozgrywki pokazują, że organizatorzy meczów nie do końca wywiązują się z nałożonych na nich obowiązków związanych z zabezpieczeniem takich imprez masowych. Na stadionach pojawia się pirotechnika, co pokazuje, że poziom ochrony – wbrew deklaracjom klubów – nie jest wystarczający. Uczestnicy spotkania podkreślili, że – aby na meczach był spokój – konieczna jest skuteczna praca służb ochrony, w tym ich zdecydowane reakcje oraz konsekwentne zapobieganie zagrożeniom.
20180608 Zespół interdyscyplinarny (1)20180608 Zespół interdyscyplinarny (2)
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj