O paszportach, numerze 112 i naradzie centrów zarządzania kryzysowego w Dobczycach
2018-05-25
Gościem programu „Gorący temat” TVP3 Kraków był dzisiaj wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Rozmowa dotyczyła m.in. procedury wyrabiania paszportów, numeru alarmowego 112, a także o narady szkoleniowej zorganizowanej niedawno w Dobczycach przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Wojewoda przypomniał przede wszystkim o tym, że warto przed wakacjami sprawdzić ważność paszportu:

-Trzeba pamiętać, że ustawowy czas oczekiwania na nowy paszport wynosi 30 dni. (…) To jest taki pierwszy element, który jest bardzo ważny. Oczywiście są pewne fale wznoszące, jeśli chodzi o ilość osób pojawiających się w siedzibie naszego urzędu. Warto przy okazji przypomnieć, że od jakiegoś czasu powróciliśmy na ulicę św. Sebastiana. Natomiast siedziba przy ul. Przy Rondzie zajmuje się obsługą cudzoziemców – powiedział Piotr Ćwik.

- Obserwujemy też pewną tendencję wzrostową, jeśli chodzi o ilość osób starających się o paszport z dużych rodzin. Być może, że jest to też pokłosie programu „500+”. I tutaj też jest bonus dlatego, że posiadacze Kart Dużej Rodziny mają zniżki na paszporty – dodał wojewoda.

Rozmowa dotyczyła również przełączania numeru alarmowego 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Numer 997 będzie nadal działał, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia. Dzięki temu, że zgłoszenia będą przyjmować operatorzy Centrów Powiadamiania Ratunkowego odciążeni zostaną dyspozytorzy służb ratunkowych i będzie możliwe jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb.

- Numer 997 zostanie przejęty przez nasz CPR w październiku. To przejmowanie trwa sukcesywnie w kolejnych województwach. (…) Dzisiaj mamy już system ogólnopolski, który funkcjonuje w każdym województwie. Gdyby doszło do takiej sytuacji, że wystąpi jakaś awaria naszej centrali CPR, obsługę w całości przejmuje inne województwo. My to bardzo mocno sprawdzaliśmy i wypraktykowaliśmy przy okazji Światowych Dni Młodzieży, kiedy zachodziła obawa, że rzeczywiście może się coś wydarzyć – dodał Piotr Ćwik.

Wojewoda przypomniał również, że na naradzie szkoleniowej w Dobczycach omawiano m.in. projektowane zmiany dotyczące systemu opracowywania ostrzeżeń i komunikatów meteorologicznych oraz ich przekazywania, do których wprowadzenia przygotowuje się Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Dotychczas ostrzeżenia te obejmowały obszar całego województwa lub dużych subregionów. Po zmianach mają one być bardziej szczegółowe i swym zasięgiem obejmować powiaty.

Zachęcamy do obejrzenia programu.
GoracyTem2
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj