O projektach w ramach programu „Niepodległa”, cmentarzach wojennych i nadchodzących wyborach
2018-05-17
Goszczący w czwartkowej audycji Radia Kraków wojewoda małopolski Piotr Ćwik przedstawił inicjatywy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, które otrzymały dofinansowanie na realizację w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Wojewoda odniósł się również do kwestii pozyskiwania funduszy i opieki nad małopolskimi cmentarzami wojennymi. W rozmowie poruszono również temat kandydatur na urząd prezydenta Krakowa w najbliższych wyborach samorządowych oraz wprowadzenia programu naprawczego w związku z „patem samorządowym” w gminie Mogilany.

Wojewoda przypomniał, że trzy małopolskie projekty zgłoszone do programu „Niepodległa” znalazły się w pierwszej dziesiątce spośród wszystkich województw, a tym samym otrzymały dofinansowanie na realizację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Te inicjatywy to: historyczne gry miejskie „100 lat niepodległości” (I miejsce), projekt „#Niepodległa małoPOLSKA” (II miejsce) oraz bicie rekordu długości flagi narodowej (X miejsce – wydarzenie odbyło się 2 maja br. w Krakowie). Warto zwrócić uwagę na zaangażowanie harcerzy w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Ta forma aktywności buduje postawy młodzieży, które są potrzebne do tego, by później funkcjonować czynnie w życiu społecznym, ale również te postawy, które ważne są w codziennuym życiu człowieka – także w środowisku rodzinnym. Jestem pod dużym wrażeniem postawy małopolskich harcerzy, którzy wykazują się dużą mobilizacją oraz chęcią wzięcia udziału w tego typu patriotycznych przedsięwzięciach – mówił wojewoda.

Piotr Ćwik podkreślił również, jak ważna jest opieka nad wojennymi nekropoliami i jak istotną pełnią one rolę w naszym województwie.

- Duże wrażenie robi opieka nad nekropoliami ze strony środowisk lokalnych (…). Naszą powinnością historyczną jest zachować pamięć. Naród, który nie pielęgnuje pamięci, nie ma przed sobą przyszłości. Patrząc w przyszłość, pamiętamy o przeszłości i to jest ten model nowoczesnego państwa, które chcemy budować. (…) Nekropolie są również częścią turystyki historycznej — zaznaczył wojewoda małopolski.

Jednocześnie wojewoda przypomniał o zbliżającej się uroczystości upamiętniającej poległych podczas I wojny światowej żołnierzy słoweńskich, w których weźmie udział prezydent RP oraz prezydent Słowenii.

Rozmawiano również o zbliżających się wyborach samorządowych, w tym o pierwszych kandydaturach zgłoszonych w Krakowie, oraz m.in. o sytuacji w gminie Mogilany, gdzie całe prezydium rady gminy złożyło rezygnację ze swoich stanowisk.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy
woj radio krakow nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj