2 i 3 maja cała Małopolska będzie biało-czerwona!
2018-04-30
Stulecie odzyskania niepodległości oraz majowe święta skłaniają ku refleksji o polskiej historii i polskich symbolach narodowych, które stanowią element jednoczący wszystkich Polaków. Mówił dziś o tym wojewoda małopolski Piotr Ćwik w programie „Gość dnia” w TVP3 Kraków.

Jak zauważył wojewoda, 2 i 3 maja niewątpliwie cała Małopolska będzie biało-czerwona – nie tylko dzięki wydarzeniom przygotowanym przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, ale także dzięki obchodom zorganizowanym w całym województwie. Najważniejszym wymiarem świąt majowych jest bowiem właśnie element zjednoczenia i poczucia wspólnoty.

Szczególnie wyczuwalny i widoczny będzie on podczas bicia rekordu na najdłuższą flagę państwową. Każdy będzie mógł przez chwilę potrzymać tę wielką flagę, którą 2 maja rozwiniemy na Drodze Królewskiej od Bramy Floriańskiej, przez ulicę Grodzką aż do Wzgórza Wawelskiego. Ważne, by podczas tych wydarzeń akcentować to, co nas łączy, a nie to, co nas dzieli. A łączy nas właśnie biało-czerwona. Co istotne, 2 i 3 maja będziemy mogli wspólnie uczestniczyć w wielu radosnych i muzycznych lekcjach patriotyzmu.

Wojewoda przypomniał o tym, że z perspektywy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie 3 maja i 11 listopada mają jeszcze dodatkowe znaczenie. Od lat z materiałów przekazanych przez nasz Urząd w Zakładzie Karnym w Krakowie-Nowej Hucie szyte są biało-czerwone flagi, które potem rozdajemy mieszkańcom Krakowa i Małopolski. W tym roku dodatkowo z 600 kilogramów biało-czerwonego materiału, który rozwiniemy 2 maja, powstaną mniejsze flagi. Przekażemy je Małopolanom w okolicach Narodowego Święta Niepodległości. Ta resocjalizacja ma zatem szczególnie symboliczny wymiar.

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy
gosc dnia
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj