Wokół elektronicznych zwolnień lekarskich e-ZLA
2018-04-24
W Szpitalu im. Ludwika Rydygiera w Krakowie odbyła się konferencja prasowa dotycząca wdrażania elektronicznych zwolnień lekarskich e-ZLA oraz planowanych zmian legislacyjnych w projekcie e-zwolnień. W spotkaniu udział wzięli: dyrektor Oddziału ZUS w Krakowie Marcin Kopeć, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Ewa Podłęcka oraz prezes Szpitala im. Ludwika Rydygiera w Krakowie Wojciech Szafrański.

Od 1 stycznia 2016 Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił system, dzięki któremu lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie. Równolegle – w okresie przejściowym – medycy mogą wystawiać tradycyjne papierowe zwolnienia lekarskie.

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami ten okres zakończyć się miał 1 lipca tego roku i wtedy elektroniczne zwolnienia lekarskie miały stać się jedyną obowiązującą formą wystawiania zwolnień. Rząd chce dać jednak czas na przygotowanie do tej zmiany wszystkich użytkowników systemu e-ZLA, dlatego minister rodziny, pracy i polityki społecznej zaproponował przesunięcie tego terminu na 1 grudnia 2018 roku. Jeśli parlament oraz prezydent wyrażą zgodę, to właśnie 1 grudnia stanie się ostatecznym terminem wejścia w życie obowiązkowych elektronicznych zwolnień lekarskich.

Wychodząc naprzeciw potrzebom lekarzy i aby ułatwić im wystawianie zwolnień lekarskich, zaproponowano zmianę w prawie, która wprowadzi funkcję tzw. asystentów medycznych. Asystent medyczny będzie stanowić istotne wsparcie dla lekarza, bowiem asystent będzie mógł wystawiać e-zwolnienie lekarskie w jego imieniu. Co ważne – nadal to lekarz będzie decydował o tym, czy wystawić zwolnienie lekarskie, na jak długi okres i jakie są do tego wskazania medyczne. Nadal to lekarz będzie potwierdzał te fakty w dokumentacji medycznej, natomiast asystent medyczny na podstawie takiej dokumentacji będzie wprowadzał dane zwolnienia lekarskiego do systemu informatycznego – w imieniu lekarza. Dzięki takiemu rozwiązaniu lekarz dostanie wsparcie w wykonywaniu czynności technicznych, a sam zyska więcej czasu dla pacjenta.

Asystentem medycznym będzie mogła zostać osoba, która wykonuje zawód medyczny lub osoba uprawniona przez placówkę medyczną do dostępu do dokumentacji medycznej. By zapewnić bezpieczeństwo danych pacjentów, każdy asystent medyczny będzie musiał wcześniej zarejestrować się w specjalnym Rejestrze Asystentów Medycznych.
rydygier 1rydygier 2rydygier 3
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj