Czwartkowa rozmowa wojewody małopolskiego w Radio Kraków
2018-04-12
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik był gościem czwartkowych rozmów Radio Kraków. Tematami były: uroczystości związane z katastrofą smoleńską w Małopolsce, Marsz Żywych na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, a także wręczenie promes na odbudowę infrastruktury komunalnej.

W Małopolsce obchody katastrofy smoleńskiej mają wymiar szczególny, z uwagi na to, że na Wawelu spoczywa prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Jak co roku, od objęcia urzędu, w krakowskich uroczystościach uczestniczył prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Marta Kaczyńska.

W rozmowie przypomniano najważniejsze punkty tegorocznych obchodów, czyli poranną mszę świętą, złożenie kwiatów w krypcie przy grobie Pary Prezydenckiej i przy grobie Marszałka Piłsudskiego oraz wizytę na cmentarzach na Salwatorze, Bielanach oraz cmentarzu Rakowickim. Wspomniano również ponowny pochówek gen. Kwiatkowskiego po dokonanej ekshumacji.

Wojewoda nawiązał także do obchodów w Warszawie, podczas których udało się dokonać odsłonięcia pomnika upamiętniającego wszystkie 96 osób, które wzięły udział w tragicznym locie.

Kolejny temat dotyczył Marszu Żywych na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W marszu uczestniczyli prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, prezydent Izraela Reuven Rivlin oraz kilka tysięcy ludzi z całego świata.

– To jest oddanie szacunku ofiarom Holokaustu w miejscu bardzo szczególnym, w miejscu, które zostało ocalone dla potomnych jako świadectwo tych dramatycznych wydarzeń, które rozgrywały się w czasie II wojny światowej – powiedział wojewoda małopolski.

Wspomniano również o Oświęcimskim Strategicznym Programie Rządowym. Program ten polega na uporządkowaniu i zagospodarowaniu terenów w otoczeniu obozu, poprawie komunikacji oraz na rozwoju edukacji i świadomości tego, jakim miejscem w pamięci Polaków, Żydów, ale także całego świata jest Oświęcim. Z tego wsparcia mogą korzystać: samorząd powiatowy, miasto Oświęcim, województwo małopolskie a także kolejne gminy, które zostały do tego programu włączone.

– Oświęcim jest miejscem szczególnym i tak w naszej świadomości pozostanie. Bez tego wsparcia finansowego Oświęcim po części jest strefą wyłączoną z działalności przez teren obozu, który został zachowany. Został on zachowany dla pokoleń nie tylko w świadomości, ale także w formie materialnej. Można zobaczyć jakim okrucieństwem było to, co się działo w czasie II wojny światowej, jeśli chodzi o obozy zagłady – powiedział wojewoda.

Ostatnim tematem rozmów były promesy przyznane samorządom na zadania związane z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych, które wręczył minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Łączna suma to ponad 33 mln złotych, które otrzymało 18 gmin i 5 powiatów. 70 zadań, które zostaną wykonane w ramach przekazanych środków to nie tylko usuwanie szkód związanych z ostatnimi klęskami żywiołowymi, ale także usuwanie szkód powstałych podczas powodzi w 2010 r.

wojewoda radio krakow
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj