Akcja „spoKREWnieni służbą” w MUW
2018-03-27
W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się zbiórka krwi w ramach ogólnopolskiej akcji „spoKREWnieni służbą”. Krew oddali pracownicy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz przedstawiciele służb mundurowych. Łącznie zebrano aż 20 450 ml krwi, czyli o ponad 3 litry więcej niż w roku ubiegłym.

„SpoKREWnieni służbą” to ogólnopolska zbiórka krwi z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. W tym roku akcja odbyła się już po raz drugi. Także w tym roku włączył się w nią Małopolski Urząd Wojewódzki.

-Idea akcji nawiązuje do pamięci o Żołnierzach Wyklętych, do ich ofiary krwi. Jednocześnie dzisiaj, w zupełnie innych warunkach, jest możliwość oddania krwi, która będzie służyła osobom potrzebującym – powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w ciągu kilku godzin zebrano ponad 20 litrów krwi. To o ponad 3 litry więcej niż w roku ubiegłym, kiedy zebrano 17 100 ml krwi. W akcji wzięło łącznie udział 46 osób, czyli o 8 więcej niż w 2017 roku.

W zbiórkę krwi zaangażowali się pracownicy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, studenci krakowskich uczelni, a przede wszystkim przedstawiciele służb mundurowych m.in. Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Krakowskiej, Komendy Wojewódzkiej Policji, Komendy Miejskiej Policji oraz wojska.

Inauguracja akcji „spoKREWnieni służbą” odbyła się 1 marca. Obchodzony jest wtedy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - święto państwowe ku czci żołnierzy podziemia antykomunistycznego, którzy walczyli o niepodległość.

- Wszyscy jesteśmy spokrewnieni służbą ojczyźnie. Tak jak Żołnierze Wyklęci przelewali za nią krew, tak my służymy jej dzisiaj, by umacniać naszą niepodległość, za którą tak wielką ofiarę ponieśli Żołnierze Niezłomni - powiedział Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, w czasie inauguracji akcji „spoKREWnieni służbą” 1 marca 2018 r.

Materiał o akcji „spoKREWnieni służbą” w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim można obejrzeć tutaj.

spokrewnieni1spokrewnieni2spokrewnieni3spokrewnieni4
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj