Darmowe szczepienia dzieci przeciw pneumokokom
2018-03-23
Rozpoczęła się ogólnopolska akcja dobrowolnego szczepienia przeciw pneumokokom dla dzieci z roczników 2013-2016. Szczepionka chroni przed inwazyjnymi zakażeniami, zapaleniem płuc oraz ostrym zapaleniem ucha środkowego. Bezpłatne szczepienia trwają od 20 marca do 29 czerwca 2018 r.

Akcja jest skierowana do dzieci do ukończenia 5. roku życia, które nie podlegają obowiązkowi szczepień oraz nie zostały wcześniej zaszczepione. Szczepienie składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie co najmniej 2 miesięcy. W związku z tym, że należy przyjąć dwie dawki szczepionki, 20 kwietnia br. mija ostateczny termin kwalifikacji dziecka do szczepienia.

Szczegółowy harmonogram akcji:
20 marca – rozpoczęcie akcji
od 20 marca do 20 kwietnia – kwalifikacja dzieci do szczepienia przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej
od 20 marca – rozpoczęcie podawania pierwszej dawki szczepionki
do 29 czerwca (lub w późniejszym terminie) – podanie drugiej dawki szczepionki
29 czerwca (lub w momencie wyczerpania zapasów) – zakończenie akcji

Akcja została zainicjowana przez Ministra Zdrowia we współpracy z Państwową Inspekcją Sanitarną.

Szczepienie jest wykonywane przy użyciu 10-walentnej szczepionki Synflorix (z nr serii: ASPNA852AA). Za dystrybucję szczepionek oraz kwestie merytoryczne odpowiedzialni są państwowi wojewódzcy inspektorzy sanitarni.

Zostali zobligowani do odebrania z Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemiologicznych szczepionek oraz utrzymywania właściwej ich ilości w magazynach wojewódzkich oraz powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Szczegółowych informacji o szczepieniach udzielają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (w przychodniach, które mają podpisane kontrakty z NFZ) oraz powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne. Akcji towarzyszy kampania informacyjna pod hasłem „Wiosna bez pneumokoków”.

Więcej informacji można również znaleźć pod linkiem https://bit.ly/2pzlsyx

Pneumokoki
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj