Rozmowy Radia Kraków z wojewodą małopolskim
2018-02-22
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik był gościem czwartkowej, wieczornej audycji w Radiu Kraków. Tematami rozmowy były m.in. programy rządowe „Senior +” i „Rodzina 500 +”.

Wojewoda przypomniał, jak ważną rolę dla starszych ludzi pełnią domy i kluby seniora.

-To jest ta grupa naszego społeczeństwa, która również potrzebuje swoistego zainteresowania i oferty, która zostanie do nich skierowana. Stąd też propozycje w ramach programu Senior + dotyczące tworzenia wspólnie z samorządami domów czy klubów seniora. Osoby, które już zakończyły swoją aktywność zawodową, mogą się tam spotykać, mogą wspólnie spędzać czas, mogą realizować swoje pasje, pomysły, czasem i hobby, na które nie było czasu wcześniej – powiedział Piotr Ćwik.

Wojewoda wspomniał również o otwarciu Domu Seniora w gminie Gołcza, w którym niedawno uczestniczył. Wójt gminy przekazał, że zgłosiło się bardzo dużo chętnych, co pokazuje, jak ważne są to miejsca.

W dalszej części rozmowy Piotr Ćwik przywołał niedawne spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z rodzinami wielodzietnymi, które odbyło się w Pałacu Prezydenckim. Wśród nich była rodzina z Małopolski licząca szesnaścioro dzieci. Ich mama została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi. To jeden z dowód na to, że aktualnie mamy dobry klimat dla rodziny.

Na koniec przypomniano również o tym, że od 1 stycznia 2018 r. wojewodowie przejęli zadanie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w obszarze świadczeń rodzinnych i wychowawczych, które dotychczas było realizowane przez marszałków województw. W skali kraju wojewodowie otrzymali aż 240 tys. niezałatwionych wniosków i niestety województwo małopolskie ma ich najwięcej – 69 tys. zaległych spraw.
wojewoda radio krakow
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj