Uwaga na silny mróz! Bądźmy czujni i pomagajmy potrzebującym
2018-02-23
W związku z prognozą wystąpienia w najbliższych dniach silnego mrozu na obszarze województwa małopolskiego wszystkie służby zostały postawione w stan najwyższej gotowości. Sytuację na bieżąco monitoruje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwraca się z apelem o wzmożoną czujność. Jeśli zauważymy, że ktoś może się znajdować w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia z powodu wychłodzenia organizmu, zareagujmy i poinformujmy o tym odpowiednie służby:
- Straż Miejską – tel. 986,
- Policję – tel. 997,
- lub dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Działa też całodobowy numer alarmowy i interwencyjny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego 987, pod którym można uzyskać informacje na temat pomocy dla bezdomnych.

Niskie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla osób bezdomnych. Wychłodzenie organizmu może zagrażać życiu i zdrowiu. Osoby bezdomne, ubogie i starsze mogą liczyć na wsparcie ośrodków, gdzie otrzymają darmowy nocleg oraz posiłek, a także bezpłatną pomoc medyczną.

Na obszarze województwa małopolskiego zarejestrowanych jest 25 placówek, które udzielają tymczasowego schronienia, w tym 7 noclegowni, 14 schronisk i 4 ogrzewalnie. W Małopolsce przygotowano łącznie około 1120 miejsc dla osób potrzebujących, z czego w samym Krakowie schronienie znajdzie 730 osób. Wykaz placówek dostępny jest tutaj.

Należy zauważyć, że w przypadku silnych mrozów każdy potrzebujący otrzyma pomoc. Niezależnie od liczby miejsc w placówce, każda osoba, nawet pod wpływem alkoholu, może przyjść i się ogrzać.
20180223 mróz
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj