Inauguracja rządowego programu termomodernizacji
2018-02-22
– Walka o czyste powietrze jest jednym z priorytetów rządu. Niewiele rzeczy jest ważniejszych niż ciepły dom i czyste powietrze - mówił premier Mateusz Morawiecki w trakcie zorganizowanej w KPRM konferencji prasowej dotyczącej rządowego programu do walki z zanieczyszczeniami powietrza „SMOG STOP”.

Szef polskiego rządu ogłosił uruchomienie programu termomodernizacji, którego celem jest doprowadzenie do poprawy jakości powietrza w Polsce poprzez zwiększenie możliwości ocieplania domów i mieszkań, zwłaszcza w tych rejonach, gdzie powietrze jest mocno zanieczyszczone.

– W domu nieocieplonym potrzeba średnio 4-5 ton węgla na ogrzanie w sezonie grzewczym. Po termomodernizacji jest to poziom 2-2,5 ton, czyli dwa razy mniej. (…) Dzisiaj zaczynamy walkę o czyste paliwo, o lepsze piece, ale zwłaszcza o nasze cieplejsze domy po to, aby wokół nas było czyste powietrze – zaznaczył premier.

„Laboratorium Skawina”
Pełnomocnik rządu ds. czystego powietrza Piotr Woźny podczas konferencji poinformował o podpisanym z gminą Skawina porozumieniu dotyczącym powołania „laboratorium Skawina” jako programu pilotażowego i płaszczyzny współpracy rządu z samorządem.

– Naszym celem jest doprowadzenie do tego, by domy mniej zamożnych Polaków były poddane projektowi termomodernizacji, by ludzie mieszkający tam mniej płacili za ciepło dla domów, a przy tym mniej szkodzono środowisku. (…) Ocieplenie budynków mieszkańców Skawiny chcemy przeprowadzić w 100 procentach przy udziale środków publicznych – podkreślał pełnomocnik rządu.

Piotr Woźny zaprosił również do współpracy samorządy 33 miast, które według Światowej Organizacji Zdrowia znalazły się na liście najbardziej zanieczyszczonych miast Polski i Europy.

Źródło i zdjęcia: KPRM
20180222 smog 120180222 smog 220180222 smog 3
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj