Rozmowy Radia Kraków z wojewodą małopolskim
2018-02-15
Wojewoda Piotr Ćwik był gościem Radia Kraków. Rozmawiano m.in. o akcjach „Bezpieczne Ferie” i „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, pracy operatorów numeru 112 oraz o Funduszu Sprawiedliwości, z którego środki trafiają do Ochotniczych Straży Pożarnych.

-Akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” ma na celu w szczególności zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom aktywnych form spędzania czasu. To nie tylko kontrola na stokach, kontrola bezpieczeństwa i kontrola stanu trzeźwości dla tych, którzy na tym stoku są i korzystają z tych uroków zimy, ale także kontrola lodowisk – wszystkich tych miejsc, gdzie w sposób aktywny dzieci i młodzież mogą spędzać czas. Przede wszystkim jest to kontrola ze strony Policji, która realizuje takie właśnie lotne patrole, ale także innych jednostek administracji zespolonej – powiedział wojewoda.

W czasie rozmowy omówiono również obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112. Piotr Ćwik przypomniał, jak ciężka i odpowiedzialna jest praca operatorów numeru 112, oraz przypomniał o tym, że zgłoszenia na numer 112 mogą kierować również osoby niesłyszące: służy do tego numer 728 112 112, na który mogą one wysłać sms.

Wojewoda zaznaczył również, że bardzo ważne jest, aby dzwonić na numer 112 tylko w zasadnych sprawach, ponieważ niestety aż 75% zgłoszeń do operatorów jest pomyłkowych lub fałszywych.

Na koniec rozmowy podkreślono, jak ważną funkcję pełni Straż Pożarna, ponieważ to właśnie ona przeważnie pierwsza przyjeżdża na miejsce danego zdarzenia. Wojewoda wspomniał o projekcie Ministerstwa Sprawiedliwości – w Małopolsce realizowanym pilotażowo już od tamtego roku – który polega na przekazaniu środków finansowych pochodzących od sprawców przestępstw dla Ochotniczej Straży Pożarnej na zakup m.in. wozów strażackich oraz sprzętów potrzebnych do ratowania ludzkiego życia. Fundusz Sprawiedliwości, bo o nim mowa, pozwala częściowo zrekompensować krzywdę, która staje się udziałem ofiar wypadków drogowych.
wojewoda radio krakow
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj