Rozmowy Radia Kraków z wojewodą małopolskim
2018-02-08
Wojewoda Piotr Ćwik był gościem wieczornej audycji Radia Kraków. Wśród poruszonych tematów znalazły się m.in. inwestycje drogowe i kolejowe w Małopolsce, Koalicja dla Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży oraz (Mało)polski Szlak Pamięci o Roku 1918.

Wojewoda zaznaczył, że dzięki modernizacji „zakopianki” oraz północnej obwodnicy Krakowa uda się usprawnić ruch samochodowy wokół miasta.

- Jest to przykład bardzo wymiernego działania, jeśli chodzi o walkę ze smogiem – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik.
- Każdy mieszkaniec ma prawo, żeby jeździć po drodze, która jest bezpieczna, wyremontowana i w dobrym stanie – dodał wojewoda.

Ważną alternatywą dla samochodów będą też inwestycje kolejowe, które zupełnie zmienią i otworzą Kraków komunikacyjnie. Do roku 2023 województwo małopolskie otrzyma 8 mld zł, dzięki którym zmieni się zupełnie sposób funkcjonowania kolei.

Poruszony został również temat Koalicji dla Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży. Założeniem podpisanej deklaracji jest konsekwentne działanie na rzecz bezpieczeństwa poprzez m.in. informowanie i edukowanie rodziców.

- Bardzo kibicuję tej inicjatywie, jest to świetny pomysł, tutaj jest potrzebne zorganizowane i całościowe działanie, które będzie nakierowane na bezpieczeństwo dziecka, ale też na współpracę z rodzicami – mówił wojewoda.

Ważnym tematem poruszonym w rozmowie był (Mało)polski Szlak Pamięci o Roku 1918 – projekt, wojewoda Piotr ćwik zainicjował w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Celem tego przedsięwzięcia jest odkrycie miejsc w województwie małopolskim, które upamiętniają to, w jaki sposób społeczności lokalne naszego regionu celebrowały kolejne rocznice odzyskania niepodległości, zwłaszcza te okrągłe, i cieszyły się wolną Ojczyzną.

- Robimy to dla podtrzymania naszej tożsamości narodowej, robimy to po to, aby mówić, że jesteśmy Polakami ,że jesteśmy z tego faktu dumni. Robimy to też dla ludzi młodych, którym w perspektywie tej sztafety pokoleń chcemy przekazać odpowiedzialność za naszą ojczyznę – podsumował wojewoda małopolski Piotr Ćwik.
wojewoda i radio krakow
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj