System Informatyczny
w Jednostkach Organizacyjnych Pomocy Społecznej
   
   
 
   
Koszty obsługi świadczeń z funduszu alimentacyjnego << powrót

Departament Świadczeń Rodzinnych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przesłał wyjaśnienia dotyczące kosztów obsługi świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Zgodnie z art. 31 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. Nr 192 poz. 1378 z późń. zm.) koszty obsługi (na które składają się koszty obsługi wypłat świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz koszty podejmowanych działań wobec dłużników alimentacyjnych) wynoszą 3% otrzymanej dotacji na świadczenia z funduszu alimentacyjnego, z zastrzeżeniem, iż uzyskane przez gminę dłużnika i gminę wierzyciela dochody z tytułu należności zwróconych przez dłużnika alimentacyjnego, przeznacza się w szczególności na pokrycie kosztów podejmowanych działań wobec dłużników alimentacyjnych.

Dotacja na  koszty obsługi świadczeń rodzinnych i ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów wynosi 3% transzy w rozdziale 85212 klasyfikacji budżetowej, czyli transzy na świadczenia rodzinne oraz składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, z której finansowane są również świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Tak wyliczoną dotację na obsługę obu ustaw należy podzielić pomiędzy obsługę ustawy o świadczeniach rodzinnych i ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (najlepiej proporcjonalnie do wydatków na wypłaty świadczeń).

Począwszy od sprawozdań za IV kwartał br. zmieniły się zasady wykazywania dotacji na koszty obsługi świadczeń rodzinnych w części F w wierszu 3 sprawozdania, co zostało określone w pkt. 12 objaśnień do wzoru sprawozdania, zawartego w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu przekazywania środków finansowych na wypłaty świadczeń rodzinnych oraz sposobu sporządzania sprawozdań rzeczowo-finansowych (Dz. U. Nr 250, poz. 1869). Od 1 października 2008 r. w sprawozdaniu rzeczowo-finansowym z zakresu świadczeń rodzinnych w części F w wierszu 3 oraz w sprawozdaniu rzeczowo-finansowym z zakresu realizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którego wzór został określony rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 września 2008 r. w sprawie sprawozdań z realizacji zadań przewidzianych w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. Nr 173, poz.1075), w części D w wierszu 3 będzie wykazywana taka sama wartość (w ujęciu miesięcznym), tzn. 3% miesięcznej transzy określonej w rozdziale 85212 klasyfikacji budżetowej.

W części D sprawozdania z realizacji zadań przewidzianych w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów faktyczne koszty obsługi tej ustawy wykazywane są w podziale na koszty obsługi wypłat świadczeń z funduszu alimentacyjnego (wiersze 4, 4.1, 4.2) oraz koszty działań wobec dłużników alimentacyjnych (wiersze 5, 5.1, 5.2).
Są to wydatki pokryte zarówno z dotacji na koszty obsługi, jak i ze środków zwróconych przez dłużników alimentacyjnych oraz z innych źródeł (m.in. ze środków własnych gminy).  Dla potrzeb sprawozdawczości powinna być zatem prowadzona ewidencja kosztów obsługi ustawy w podziale na dwa ww. zadania. Kolejne wiersze wskazują najważniejsze źródła sfinansowania wydatków wykazanych w wierszach 4 i 5, tj. dotację z budżetu państwa (wiersz 6) lub dochody własne gminy z tytułu zwrotów dokonanych przez dłużników alimentacyjnych (wiersz 7). Zatem wydatki wykazane w wierszach 4 i 5 nie mogą być pomniejszane o dochody własne gminy uzyskane ze zwrotów od dłużników alimentacyjnych.

Jednocześnie proszę zwrócić uwagę, że – podobnie jak rozlicza się dotację na koszty obsługi - należy dokonać przyporządkowania osób realizujących obie ustawy (a w przypadku osób realizujących ustawę o pomocy osobom uprawnionym do alimentów i zatrudnionych  na podstawie umowy o pracę – również z przyporządkowaniem do obsługi wypłat i/lub działań wobec dłużników alimentacyjnych, celem wykazania wydatków na wynagrodzenia w części D wierszach 4.1 i 5.1), tak by te same osoby nie były dwukrotnie wykazane w sprawozdawczości.
 
(NSQ)
ostatnia zmiana:
2016-12-29 r.

Strona główna