Kampania społeczna "Nefrotest"
Dąbrowa Tarnowska
Termin: 7 czerwca 2015 roku, Dąbrowa Tarnowska

Organizator: Nefron SNIGMP

INFORMACJA OD ORGANIZATORA:

Bezpłatne badanie nerek
W Dąbrowie Tarnowskiej rozpoczyna się kampania NEFROTEST
Już 7 czerwca (niedziela) 2015 roku, w Centrum Dializ Fresenius w Dąbrowie Tarnowskiej (na terenie szpitala) będzie można wykonać bezpłatne, proste badania krwi pod kątem chorób nerek. By wziąć udział w akcji trzeba mieć ukończone 50 lat i wcześniej się zarejestrować. Ilość miejsc na badania jest ograniczona i wynosi 400. Akcja w Dąbrowie Tarnowskiej jest częścią ogólnopolskiej kampanii NEFROTEST organizowanej przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska wraz z lokalnym partnerem, Centrum Dializ Fresenius w Dąbrowie Tarnowskiej.


Zgodnie z dotychczasowymi wynikami badań m.in. w ramach poprzednich edycji kampanii NEFROTEST, w Polsce ponad 4 miliony osób może cierpieć na choroby nerek. Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. „Przewlekła choroba nerek (PChN) może rozwijać się w naszym organizmie kilkadziesiąt lat. Bardzo często przebiega bez wyraźnych symptomów. Nerki, nazywane „cichym zabójcą” nie bolą, więc pacjent nie przypuszcza, że dzieje się coś złego. Problemy z nimi często odkrywa się przy okazji innych badań, jednak wtedy może być już za późno. Chorzy trafiają na dializy i jeśli nie otrzymają przeszczepu nerki, będą dializowani do końca życia. A tak wcale nie musi być. Wystarczy wykonać proste badanie ogólne moczu lub oznaczyć we krwi parametry wydolności nerek (kreatynina) – tłumaczy dr Grażyna Janiszewska-Boryczko, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Dąbrowie Tarnowskiej – Warto wiedzieć, że pacjent z chorobą nerek, wykrytą na wczesnym etapie ma pełne szanse na wyleczenie. Szczególnie jednak uważać powinny osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy schorzenia układu krążenia (pacjenci po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą). Profilaktyczne badania zalecane są też tym, którzy mają w swojej rodzinie osoby chore na nerki czy też ukończyły 65 lat. W takim wypadku najlepiej badać się co roku- dodaje dr Grażyna Janiszewska-Boryczko.

Kampania NEFROTEST chce zwrócić uwagę na nasze nerki. Na to, jak ważną rolę odgrywają w organizmie człowieka. Działają bowiem jak filtr, który usuwa wszystko to co zbędne i szkodliwe z krwi. Same badania to moment kulminacyjny kampanii. Oczywiście chcemy przyciągnąć jak najwięcej osób, ale nie tylko o badania chodzi. Najważniejsze, by wyczulić społeczeństwo na problem chorób nerek. Będziemy kłaść duży nacisk na kampanię informacyjną prowadzoną w mediach i przy pomocy naszych własnych materiałów - tłumaczy dr n. med. Dariusz Aksamit, Prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska.

Aby bezpłatnie i bez skierowania zbadać krew podczas NEFROTESTU trzeba pamiętać o wcześniejszej rejestracji. Rejestrować będziemy na konkretną godzinę, aby usprawnić całą akcję i uniknąć tłoku. Nie trzeba być na czczo, więc równie dobrze można przyjść w godzinach popołudniowych. Przypominamy jednak, że zapisać mogą się osoby, które ukończyły 50 lat – mówi Mirosława Drag, pielęgniarka oddziałowa Centrum Dializ Fresenius w Dąbrowie Tarnowskiej. Chętni będą mogli zarejestrować się 2 i 3 czerwca w godzinach od 10.00-15.00, pod numerami telefonów: 797 736 776 lub 797 736 767. Przy rejestracji wymagane będzie podanie numeru PESEL.
Dąbrowa Tarnowska to już 53. miasto na mapie Polski, gdzie odbywa się kampania NEFROTEST. Od zainaugurowania akcji w 2010 roku, przebadaliśmy prawie 40 tysięcy osób. W roku 2013 kampania gościła już w Małopolsce: w Nowym Sączu, Nowym Targu, Limanowej, Miechowie i Gorlicach.
nefrotest
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj