Konferencja dotycząca Polityki Surowcowej Państwa
2018-01-17
W siedzibie Oddziału Karpackiego Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie odbyła się konferencja, której wiodącą tematyką było zapotrzebowanie gospodarki krajowej na surowce mineralne. W wydarzeniu wzięła udział wicepremier Beata Szydło, główny geolog kraju Mariusz Orion Jędrysek oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Krakowska konferencja była pierwszym z cyklu spotkań konsultacyjnych dotyczących projektu „Polityki Surowcowej Państwa”, przyjętego 26 września 2017 r. przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Projekt zakłada m. in. wzrost bezpieczeństwa surowcowego, rozwój gospodarczy zapewniający konkurencyjność naszej gospodarki na rynkach światowych, rozwój społeczny i naukowo techniczny.

- Polityka surowcowa jest niezwykle istotna, stąd była decyzja o powołaniu pełnomocnika i postawieniu tego tematu jako jednego z priorytetowych w ministerstwie środowiska – powiedziała wicepremier Beata Szydło.

- Każdy surowiec ma swój czas. Trzeba korzystać z tych surowców, które się ma, wtedy, kiedy jest na nie największe zapotrzebowanie. Musimy przewidywać, co będzie się działo i polityka surowcowa między innymi temu przewidywaniu ma służyć – zaznaczył Mariusz Orion Jędrysek.

- Do tej pory w tym temacie nie działo się nic. Ten pierwszy krok ma doprowadzić do takiej sytuacji, że znajdziemy się w gronie tych państw, które umieją wykorzystywać zasoby naturalne, jakie na ich terenie się znajdują – powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik, podsumowując konferencję.

Więcej o projekcie dotyczącym polityki surowcowej Państwa

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem TVP Kraków
20180117 Polityka Surowcowa Państwa20180117 Polityka Surowcowa Państwa (2)20180117 Polityka Surowcowa Państwa (3)
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj