Informacja o zakończeniu i odbiorze prac remontowych na cmentarzu z II wojny światowej w Krakowie- Przegorzałach
2017-10-12
Przekazujemy, że jutro, tj. 13.10.2017 r., o godz. 13.00 nastąpi zakończenie i odbiór prac remontowych na cmentarzu z II wojny światowej w Krakowie-Przegorzałach (ul. Bruzdowa; miejsce to zwane jest potocznie „Glinnikiem”).

To tam w latach 1939-1944 władze niemieckie przeprowadzały masowe egzekucje Polaków.

W latach 2013-2015 – dzięki współpracy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie oraz Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie – przeprowadzono prace archeologiczne obejmujące ekshumacje szczątków 125 ofiar, które uroczyście zostały pochowane pod płytą pomnika upamiętniającego zabitych.

Po zakończeniu czynności ekshumacyjnych na przełomie lat 2016-2017 został przeprowadzony remont cmentarza, obejmujący konserwację i odrestaurowanie pomnika głównego, wymianę nawierzchni przed pomnikiem, konserwację schodów wejściowych, prace związane z zielenią oraz wykonanie napisu na ścianie pomnika ku czci pochowanych tam ofiar. Koszt tych prac wyniósł ponad 400 tys. złotych i pokryty został z budżetu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jednocześnie przypominamy, że bliscy osób, co do których istnieje prawdopodobieństwo pochówku na terenie „Glinnika”, mogą przekazywać materiał genetyczny, co pozwoli zidentyfikować – dotychczas bezimienne – ofiary. Więcej informacji na ten temat
MUW_INFORMACJA
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj