Radio Kraków świętowało jubileusz 90-lecia
2017-04-21
21 kwietnia w Operze Krakowskiej odbyła się jubileuszowa gala 90-lecia Radia Kraków. Urodziny pierwszego radia w Małopolsce i najstarszej rozgłośni regionalnej Polskiego Radia razem ze słuchaczami i pracownikami stacji świętowali znakomici goście i wspaniali artyści. Podczas uroczystości najważniejsze wyróżnienie przyznawane przez Radio Kraków - Radiową Nagrodę im. Romany Bobrowskiej odebrał Jerzy Trela, wybitny aktor od wielu lat związany z Radiem Kraków.

Zaproszenie do wspólnego świętowania 90-tych urodzin Radia Kraków uświetnili przedstawiciele najwyższych władz państwowych i lokalnych, m.in. Wicepremier Jarosław Gowin, minister Andrzej Adamczyk, Wojewoda Małopolski Józef Pilch, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa oraz Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski. Urodzinowe życzenia słuchaczom i Radiu Kraków złożył również Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski.

Specjalny list do uczestników i organizatorów gali wystosował Prezydent RP Andrzej Duda, który honorowym patronatem objął jubileusz 90-lecia Radia Kraków. W liście odczytanym podczas gali przez ministra Wojciecha Kolarskiego Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że regionalne rozgłośnie pełnią bardzo odpowiedzialną misję w naszym kraju będąc dla milionów słuchaczy głównym źródłem rzetelnych wiadomości o sprawach istotnych zarówno dla całego kraju, jak też dla poszczególnych miast i regionów. Podkreślił, że Radio Kraków swoje zadania realizuje profesjonalnie i sumiennie, o czym sam mógł się wielokrotnie przekonać będąc gościem radia jako radny, poseł na Sejm i deputowany do Parlamentu Europejskiego. Dodał, że zna dobrze Radio Kraków również jako słuchacz i wie, że towarzyszy ono społeczności lokalnej we wszelkich ważnych wydarzeniach społecznych. Docenił także wkład Radia Kraków w upowszechnianiu dostępu do kultury.

Urodziny Radia Kraków na jubileuszowej gali świętowali również znani artyści, aktorzy współpracujący z radiem, przedstawiciele mediów ogólnopolskich, lokalnych i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.

Podczas uroczystości ogłoszony został laureat Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej. Najważniejsze wyróżnienie przyznawane przez Radio Kraków, z rąk Prezesa Przemysława Bolechowskiego odebrał Jerzy Trela. Wybitny aktor od lat współpracuje z Radiem Kraków.

W radiowych archiwach odnaleźć można wspaniałe jego interpretacje największych autorów: Wyspiańskiego, Słowackiego, Mickiewicza, Norwida i Tuwima i Gałczyńskiego i Herberta. Dla słuchaczy Radia Kraków czytał też utwory Stasiuka, Majewskiego i Pilcha. Najstarsze słuchowisko Radia Kraków z udziałem Jerzego Treli pochodzi z roku 1968, to „Dr Jekyll i Mr Hyde” w reżyserii Józefa Grotowskiego. W latach 70. wystąpił w jego słuchowiskach na podstawie powieści Stanisława Lema: „Solaria”, „Maska”, „Kalkulator”. Aktor często współpracował z Romaną Bobrowską, dlatego też - jak mówił odbierając statuetkę - to nagroda dla niego osobiście bardzo ważna i szczególna. Jego najnowsze role dla Radia Kraków to Wernyhora w słuchowisku „Wesele” w reżyserii Andrzeja Seweryna, które zrealizowane zostało z okazji 85-lecia radia oraz rola Konrada w słuchowisku „Sceny z Wyzwolenia Stanisława Wyspiańskiego” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz, którego premiera w lutym 2017 roku zainaugurowała obchody jubileuszu 90-lecia Radia Kraków.

W części artystycznej galę jubileuszu 90-lecia Radia Kraków uświetnił występ Janusza Radka i koncert zespołu Raz Dwa Trzy.

Źródło: Radio Kraków
Zdjęcia Radio Kraków - Gala jubileuszu 90-lecia Radia Kraków
gala_rk005gala_rk001gala_rk002gala_rk003gala_rk004gala_rk006
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj